Чому одна й та ж страва різними людьми сприймається по-різному? Наприклад, суп вам здається чудовим в первозданному вигляді, а вашій другій половинці хочеться його поперчити або посолити. У першому випадку мова йде про категорію людей «супертейстеров», на язиці яких знаходиться багато сосочків і смак здається повним. Як правило, «супертейстери» воліють м’яку їжу, замість гострої, а в каву люблять додавати вершки. Категорія людей з низькою щільністю сосочків – «субтейстери» – люблять гостру їжу, яка «обпалює» порожнину рота. Хоча на смакову чутливість впливають не тільки сосочки.
Відомо, що людський мозок розрізняє п’ять смаків – кислий, солоний, гіркий, солодкий і умамі (насичений екзотичний смак східної їжі). Однак набір хімічних речовин, що викликають ці сигнали, має відмінності у різних людей. Експерти відзначають, що люди володіють від 20 до 40 генів, які несуть відповідальність за детектори гіркого смаку.
Різне сприйняття гіркого, швидше за все, наслідок еволюційного тиску в різних куточках планети. Найбільш отруйні рослини наділені гірким смаком і кочові племена, які контактували з різними видами рослин, з часом отримали різні рецептори.
Жителі країн, де поширена малярія, найчастіше мають ген, що робить їх менш чутливими до певних гірких речовин, особливо тих, які містять ціанід. Дослідники вважають, що ціанід в невеликих кількостях здатний нейтралізувати малярійних комах, при цьому, не отруюючи людини. До речі, у людей є природна відраза до гіркоти і деяких запахів, саме тому улюблене багатьма пиво рідко кому подобається при першій пробі.
Якщо хочете зрозуміти, хто ви – «супертейстер» або «субтейстер», – покладіть на язик їжу з синім барвником. Ця синя фарба не здатна прилипати до смакових сосочкам на язиці. Якщо синяви залишиться на язиці мало – ви «супертейстер», якщо весь язик посинів, ви – «субтейстер».
Здоров’я завжди на першому місці. Якщо ви потребуєте допомоги, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Ви отримаєте професійну допомогу та персоналізований підхід до вашого лікування, спрямований на досягнення оптимального стану здоров’я.