Весняні первоцвіти
На початку весни на галявинах ще під снігом з’являються невеличкі рослинки примули із розеткою яскраво-зелених листочків. Ніжні жовті квіточки нагадують маленьку парасольку, а подовжені листочки, покриті пушком, – шкірку молоденького баранчика. Але це не єдина рослина, що так радує наше око. Мандруючи лісом у березні, ми можемо побачити  як проглядають на проталинах волохаті ніжні дзвіночки сон-трави. Травники дбайливо збирають ці первістки весни, не пошкоджуючи корінці.

Примула: квітка із середньовіччя

Якщо звернутися до історії, можна дізнатися багато цікавих фактів про цю «скромну» маленьку квіточку. Древні греки вважали її квіткою 12 богів і стверджували, що у цих квітах схований лікувальний початок від усіх хвороб, котрий ретельно шукали алхіміки середньовіччя.  Не дарма ж на півдні Європи вона мала назву «додекадеон» –  квітка від усіх хвороб. 
У Німеччині аптекарі лікували примулою паралічі. А у Швейцарії її вважали талісманом щастя та емблемою кохання. До речі, й досі жителі  гірських Альп та Карпат рано навесні  намагаються першими  знайти на гірських вершинах  квітучу примулу  та прикрасити нею головний убор або ж свою оселю. Більше того, від’їжджаючи в іншу країну, вони беруть квітку примули, на згадку про свою батьківщину.
Особливою популярністю користується ця квітка і у англійців. Де б вони не мешкали, навколо своїх будинків обов’язково висаджують примулу. Вважається, що вона не тільки охороняє будинок, а й запобігає хворобам, розвіює тугу та оберігає від неприємностей. Згадки про цю рослину навіть є у безсмертних творах Вільяма Шекспіра!
А в Італії примулу називали ще й квіткою пристрасті. Знахарі варили із неї свій відомий «напій кохання»!
Що стосується харчових і лікувальних властивостей, то у наш час фітотерапевти вважають примулу чемпіоном із вмісту вітамінів Е, С, А. Всього два листочки складають  добову норму вітаміну С.  Вони мають приємний анісовий запах. Використовують також як приправу, додаючи до м’ясних та овочевих страв. Якщо подрібнені сухі квіточки разом із вином додати до чаю, отримаєте приємний напій, який зміцнює нервову систему.
Максимальна кількість вітамінів у листях є у період цвітіння. При висушуванні у них залишається 95% вітамінів. І навіть при зберіганні через рік сухе листя і квіти не втрачають поживних якостей. Тому при  весняному авітамінозі дуже добре приймати висушену і розтерту у порошок рослину – по чайній ложці один раз на день, а також додавати порошок в усі салати та овочеві страви.

Сон-трава: квітка загадка

Ця рослина із сімейства лютикових називається по-різному: сон-зілля, самосончики, пульсатілла. Спочатку цвіте дзвіночком, потім перетворюється на зірку синьо-фіолетового кольору. Серед травників є таке повір’я – за сон-травою треба йти лише із легкими думками, нікому не бажаючи зла, а зриваючи квітку, обов’язково загадати бажання.
У народній медицині відвар сон-зілля приймають як заспокійливе та снодійне. Сухими квіточками присипають рани та нариви. Відомо, що рослина лікує запальні процеси в геніталіях, сприяє нормалізації менструального циклу, застосовується при  лікуванні мігрені, меланхолії та  початкових формах туберкульозу. Гомеопати призначають пульсатіллу не лише жінкам, а й чоловікам для лікування імпотенції. У народних цілителів це  одне із найдавніших засобів  лікування чоловічої недуги.
Втім, варто пам’ятати – у квітці сон зілля є отруйна речовина анемоні. А тому треба дуже обережно із нею поводитися!

Рецепти народної медицини

Примула. Відвар засушених квітів  примули або настоянка квітів на вині – прекрасний засіб для зміцнення нервової системи та усунення головних болей та мігреней. 1 чайну ложку суміші сухих квітів примули та братків  залити склянкою окропу. Настоювати до застигання та приймати по 1/3 склянки тричі на день у проміжках між прийомом їжі.
При неврозах та безсонні: 1 ст. ложку сухих квітів примули залити пів склянкою окропу на 15 хвилин. Приймати по чверті склянки 4 рази на день між прийомами їжі.
Сон-зілля. Для лікування артриту, поліартриту та ревматизмі: 5 квіток сон-зілля залити склянкою окропу. Настоювати 10 хвилин, процідити. Зробити зігріваючий компрес.
При захворюваннях нирок та сечового міхура треба залити склянкою окропу неповну чашку коренів сон-трави і настоювати кілька годин. Процідивши вживати по 1-2 ст. ложки 3-4 рази на день.
При захворюваннях серця або при застуді заливають склянкою окропу три чайні ложки сухих подрібнених квітів рослини, потім настоюють упродовж години і проціджують. Пити по півсклянки у теплому вигляді повільними ковтками тричі на день.
Наталія Земна

Здоров’я завжди на першому місці. Якщо ви потребуєте допомоги, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини, Ви отримаєте професійну допомогу та персоналізований підхід до вашого лікування, спрямований на досягнення оптимального стану здоров’я.