Американські та англійські вчені розробляють нові методи лікування цукрового діабету І й ІІ типу. Перші випробування показали обнадійливі результати.
Група американських науковців під керівництвом доктора Пері Сантамаріа центра Джулії МакФарлейн при університеті Калгарі (один із провідних науково-дослідних державних університетів Канади) розробила новий препарат, що успішно зупинив розвиток діабету І типу в мишей. Нова вакцина спрямована на стимуляцію імунних клітин, що відповідають за боротьбу з хворобою. Вона містить наночастинки (частки, в тисячі разів менші розмірів клітин), покриті спеціальними протеїновими фрагментами. Розробка може бути використана не тільки проти діабету, але й проти інших аутоімунних захворювань (розсіяний склероз і ревматоїднй артрит). Вона також допомагає краще зрозуміти сутність аутоімунних захворювань, а до них відноситься діабет І типу.
Як відомо, цукровий діабет є ендокринною патологією. Підвищується рівень глюкози (цукру) у крові, до того ж, в організмі виробляється недостатньо гормону інсуліну, відповідального за доставку в потрібній кількості глюкози клітинам. Виходить так, що з одного боку глюкози в крові багато, а з іншого – клітини страждають від її нестачі. Інсулін виділяють клітини підшлункової залози, які називають острівцями Лангерганса. Діабет I типу (інсулінозалежний діабет) викликаний тим, що T-лейкоцити руйнують клітини, що виробляють інсулін. Знищення цих лейкоцитів, до того ж, позбавляє організм захисту від інфекцій і раку.
Доктор Сантамаріа разом зі своїми колегами прийшли до висновку, що в організмі людини закладений механізм боротьби з аутоімунними захворюваннями (крім агресивних сильних Т-лейкоцитів, є й слабкі Т-лейкоцити, що не руйнують інсулінові клітини). «В організмі є вбудовані механізми, які намагаються перешкодити розвитку хвороби, а ми тепер маємо механізм, що може вибірково викликати імунну відповідь без яких-небудь системних відповідей», – підкреслив керівник групи науковців.
При проведенні досліджень вакцина зупинила розвиток хвороби в мишей, схильних до діабету. У гризунів-діабетиків відновився нормальний рівень цукру в крові. Обнадійливі результати також були отримані внаслідок перевірки дії препарату на кров, наближену до людської. «Ми не знаємо, чи буде вона працювати на людях. Але поки що ми у захваті та сповнені надією», – відзначають канадські ескулапи. У той же час вакцина не може запобігти захворюванню на діабет здорових людей, тому що її дія основана на характеристиках, які відрізняють кров із вже порушеною імунною системою.
Роботи в цьому напрямку проводять також учені Бразилії й США. Вони відкрили спосіб лікування діабету І типу за допомогою трансплантації пацієнтам їх власних стовбурових клітин крові. Ін’єкції стовбурових клітин кровотворної системи допомогли 14 з 15 пацієнтів обходитися без інсуліну впродовж багатьох місяців.
Чоловічий статевий гормон, що грає важливу роль у регуляції статевої поведінки, стимулює процеси росту й синтезу протеїну, розвиток мускулатури й відкладення кальцію в кістках, як з’ясувалося, здатний попереджувати розвиток цукрового діабету та атеросклерозу.
Науковці ще не дали остаточної відповіді, яким чином тестостерон впливає на цукровий діабет II типу (підшлункова залоза виробляє мало інсуліну, крім того клітини недостатньо до нього сприйнятливі). Професор Хью Джонс, ендокринолог з шпиталю міста Барнслі (Великобританія) встановив, що у 40 відсотків людей з інсулінонезалежним типом діабету знижений рівень тестостерону. У той же час установлено, що цей гормон сприяє руйнуванню внутрішнього жиру. Можливо, розгадка в цьому. Проведені дослідження показали, що гормональна терапія може допомогти хворим на діабет, що супроводжується низьким рівнем тестостерону. До того ж, підвищується чоловіче лібідо.
Лікування гормонами тестостерону зараз проходить група британців. 48 діабетиків з низьким рівнем тестостерону, піддали, крім традиційного лікування, гормональній терапії. Під впливом тестостерону у 80 відсотків чоловіків стабілізувався рівень цукру. До того ж, зменшилася їхня вага, і покращилося сексуальне життя.
Японські дослідники, взявши у якості “піддослідних кроликів” знов-таки мишей, з’ясували, що екстракт чорниці здатний ефективно контролювати рівень цукру в їхній крові. Науковці вважають, що антоціаніни, які є у яскравого кольору фруктах, овочах, цитрусових та ягодах (чорниця, червоний виноград, вишня, журавлина тощо), знижують рівень цукру, поліпшують чутливість до інсуліну й навіть борються із зайвою вагою гризунів. Впродовж п’яти тижнів одну групу мишей, генетично запрограмованих на розвиток діабету, тримали на дієті, багатій екстрактом чорниці (27 грамів на кілограм), а іншу – на звичайній дієті. Результати показали, що чорниця знижує рівень цукру в крові, поліпшує чутливість до інсуліну. На черзі – люди.
Вітамін К, яким багаті овочі зеленого кольору (капуста, шпинат), знижує ймовірність виникнення синдрому інсулінорезистентності. А він, як відомо, – основний прогностичний фактор ризику розвитку цукрового діабету.
Науковці виявили, що у пацієнтів, які 36 місяців вживали БАДи з вітаміном К, спостерігалося зниження рівня інсуліну в плазмі крові. Можливо, в основі даного процесу лежить його протизапальна дія. Як би там не було, вживання овочів та інших продуктів з високим вмістом цього вітаміну сприяє покращенню здоров’я. Однак, треба знати міру, особливо людям, що вживають проти-згортальні препарати (варфарін тощо). У будь-якому разі слід порадитися з лікарем.
У нашому Центрі Сімейної Медицини у Кам’янці-Подільскому, ви можете зробити аналізи які домогають у профілактиці діабету, зокрема аналіз на вміст цукру в крові. Ми також можемо порадити хорошого лікаря ендокринолога.