У нашу епоху інформації, мабуть, кожен чув про вільні радикали і їх шкоду. Однак в загальних рисах нагадаємо, що це таке.
Вільні радикали – це молекули, позбавлені одного електрона. Його-то ці молекули-хулігани і прагнуть забрати у здорових клітин, жирів, ферментів, ліпідів в нашому організмі. У свою чергу ті теж перетворюються на агресора. При цьому певна кількість вільних радикалів нам все ж потрібна: наприклад, вони допомагають справлятися з небезпечними мікроорганізмами. Вчені встановили, що нормою є, коли в ході хімічних реакцій з усіх утворюються в нашому організмі речовин вільні радикали становлять 5%.
Але надлишок вільних радикалів може призвести до хвороби. Що впливає на збільшення кількості вільних радикалів?
Під впливом усіх цих факторів наш організм виявляється в пастці, він не справляється з величезною кількістю вільних радикалів і починає хворіти: послаблюється опірність вірусам. Крім того, вільні радикали — головні вороги нашої молодості.
Але проти всякої отрути існує протиотрута. Так як вільні радикали — окислювачі, то справитися з ними допоможуть антиокислювачі — антиоксиданти. Ці благородні молекули віддають один свій електрон, при цьому залишаючись повноцінними.
Певну кількість антиоксидантів організм здатний синтезувати самостійно (ендогенні антиоксиданти — меланін, жіночі статеві гормони, коензим Q10, різні ферменти). Але відсутню частину треба компенсувати за допомогою ряду вітамінів і мінералів, що містяться в продуктах харчування (екзогенні антиоксиданти).
Найбільша кількість антиоксидантів міститься в чорносливі, родзинках, чорниці, обліписі, кориці, гвоздиці, червоному вині та зеленому чаї. Вміщені в них вітаміни А, Е і С, коензим Q10 і флавоноїди, б’ють по вільним радикалам. Але найпотужнішим антиоксидантом є альфа-ліпоєва кислота, яка в 400 разів ефективніше вітамінів Е і С разом узятих. Її особливість у тому, що вона розчиняється у воді і жирі, завдяки чому проникає крізь всі шари шкіри прямо в клітини. Найбільше цієї речовини в зелених листових овочах на зразок білокачанної капусти, салату і шпинату.
Правильніше буде скласти збалансоване меню з продуктів-антиоксидантів. У такому випадку вони посилять дію один одного. Однак важливо не переборщити, тому що при дуже великій кількості антиоксидантів вони стають агресивними прооксидантами.
Краще, щоб антиоксиданти надходили у вигляді напоїв і продуктів харчування, а не у вигляді БАДів в організм. Не особливо ефективні і б’юті-продукти з антиоксидантами, адже борці з вільними радикалами обов’язково повинні проникнути всередину організму, а не залишатися на шкірі.
При всій користі антиоксидантів, не варто від них чекати чудесного омолодження відразу на 5–10 років. Вони нададуть антисептичну дію, зміцнять імунітет, а з головною проблемою організм повинен буде справлятися самостійно.
Якщо у Вас виникли проблеми зі здоров’ям, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Тут вам забезпечать кваліфіковану допомогу та підберуть індивідуальне лікування, спрямоване на покращення вашого стану здоров’я. Ваше благополуччя є нашим пріоритетом.