Позіхання є одним з найбільш невивчених явищ в організмі людини. Деякі вчені впевнені, що позіхання — це цілком нешкідливо і навіть корисне явище. При позіханні відбувається максимальне розкриття дихальних шляхів і розслаблення м’язів, що добре збагачує кров киснем.
Позіхання — це один з безумовних рефлексів, який допомагає зняти стрес, розумове перенапруження і втому, покращує роботу мозку.
Але чи завжди позіхання безпечне? Медики стверджують, що саме безпричинне позіхання, яке навалюється раптом посеред робочого дня, є першою ознакою серйозних хвороб, що розвиваються, наприклад, цукрового діабету або навіть розшаровування аорти.
Дійсно, деякі фахівці пов’язують безпричинне позіхання з цукровим діабетом другого типу. Як правило, позіхання з’являється при недоліку харчування головного мозку. Тобто людина вдихає повітря за допомогою позіхання, щоб наситити головний мозок киснем. При цукровому діабеті рівень глюкози в крові підвищений, але в мозок вона не надходить.
По клітинах організму глюкозу транспортує інсулін – спеціальний гормон підшлункової залози. Там вона перетворюється на енергію, необхідну для життєдіяльності організму. Однак при діабеті спостерігається дефіцит інсуліну або порушення чутливості клітин до нього, в результаті чого глюкоза не перетвориться в енергію. Це викликає у людини неймовірну втому і сонливість. З цієї ситуації є вихід — схуднути, це дозволить глюкозі потрапляти в клітини, а не руйнувати судини.
Безпричинне позіхання і сонливість протягом дня може бути ознакою абструктівного нічного апное — зупинки дихання уві сні, що призводить до нестачі кисню. Це явища часто трапляється у хропунів, коли на висоті хропіння виникає зупинка дихання, людина замовкає, потім схропне і починає дихати знову.
З апное можна боротися. У першу чергу необхідно провести медичне обстеження у сні, і якщо ці зупинки дихання будуть знайдені, то лікар призначить лікування.
Кардіохірурги можуть спостерігати часто як пацієнт, лежачи на операційному столі, починає безпричинно позіхати. Це відбувається при різкому зниженні тиску. Кровопостачання мозку знижується, дратуються нерви, які знаходяться в грудній клітці або в черевній порожнині і виникає позіхання. Це може бути симптомом небезпечного захворювання — разшарування аневризми аорти, в результаті чого кров може повністю піти з кровоносного русла. Небезпека даного захворювання в тому, що воно практично не має симптомів і може закінчитися загибеллю пацієнта. І тільки досвідчений хірург може вчасно зреагувати і запобігти трагедії.
Всім відомо «заразлива» властивість позіхання. Це всього лише наслідувальний рефлекс. Експерименти, проведені британськими дослідниками, довели, що позіханням «заражаються» 60% індивідів. Учені прийшли до висновку, що найбільш схильні «зараженню» люди здатні до співпереживання. Причому випробовувані реагували не тільки на позіхи своїх співтоваришів, але й на знімки позіхаючих людей, а також на написане слово «позіхання».
Якщо у Вас виникли проблеми зі здоров’ям, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Тут вам забезпечать кваліфіковану допомогу та підберуть індивідуальне лікування, спрямоване на покращення вашого стану здоров’я. Ваше благополуччя є нашим пріоритетом.