Якщо вам довелося звернутися до лікаря, то, найімовірніше, він направить вас здати аналіз крові. Однак невже так важливо знати стан крові, якщо ви забили коліно або у вас розболілося вухо? Але кров – унікальна речовина, яка проникає в кожну клітинку нашого тіла, і кожна крапелька несе в собі величезну інформацію про стан всього організму.
Аналіз крові може бути самий різний: загальний, розгорнутий, біохімічне дослідження, визначення рівня глюкози, швидкості згортання крові, групи крові і резус-фактора, ПЛР та багато іншого.
Знати зміст рівня того чи іншого елемента крові вкрай важливо для лікаря. Це дозволить йому більш точно поставити діагноз і призначити ефективне лікування. Так, наприклад, гемоглобін є транспортувальником кисню, і якщо його в крові нижче норми, то клітини починають «задихатися» і вболівати, а всі конструктивні процеси в них сповільнюються. Гемоглобін знаходиться в червоних кров’яних тільцях – еритроцитах.
Норма гемоглобіну для чоловіків – 120-160 г/л крові, для жінок – 120-140.
Також небезпечно і підвищення гемоглобіну, так як може вказувати на поліцитемію (хвороба кісткового мозку), так само може бути при інтенсивних фізичних навантаженнях і при зневодненні.
Якщо в крові виявлено дефіцит гемоглобіну, мало просто попити гранатовий сік або приймати залізовмісні препарати – необхідно всебічне обстеження, тому що крім анемії може вказувати на деякі спадкові захворювання, інтоксикацію, порушення функції печінки та слизової оболонки шлунково-кишкового тракту.
Еритроцити, які містять гемоглобін, переносять кисень. Норма еритроцитів у чоловіків – (4,0-5,0) × 1012, у жінок – (3,9-4,7) × 1012. Підвищення кількості еритроцитів свідчить про деякі захворюваннях крові і зневоднення. Пониження кількості еритроцитів характерно для анемії (недокрів’ї).
Білі кров’яні тільця (лейкоцити) стоять на службі в імунітета і створюють бар’єр для інфекцій. У нормі їх кількість – (4-9) × 109. Збільшення кількості лейкоцитів характерно при запальних і гнійних процесах, інфекціях, злоякісних захворюваннях органів кровотворення і крові, алергії, після гострої кровотечі.
Зменшення кількості лейкоцитів спостерігається при деяких інфекціях (ГРВІ), краснусі, кору та ін.), При опроміненні і онкологічних аутоімунних захворюваннях, деяких хворобах кісткового мозку. Життя лейкоцитів триває від декількох годин до 3-5 днів, а тому в організмі йде часте їх оновлення.
Вчені відзначили, що в крові людей, що відносяться до різних типів соціально-економічного статусу, накопичуються різні типи хімічних речовин. Експертам вдалося знайти більш 10 речовин, пов’язаних зі способом життя людини і її статусом.
У житті заможних людей правильне харчування займає важливе місце. Аналіз крові багатіїв показує великий вміст ртуті і миш’яку, джерелом яких є морепродукти. Крім того, в крові товстосумів знайдені цезій, талій, бензофенону-3, що міститься в сонцезахисних засобах.
Що стосується людей зі скромним достатком, які зловживають курінням, в їх крові виявлені свинець, кадмій і талій.
Вчені провели своє дослідження на зразках крові понад 20 тисяч осіб. В результаті вони зробили висновок: незалежно від статусу людини, ртуть і миш’як шкідливі не менше, ніж кадмій і свинець.