Тунельний синдром загрожує офісним співробітникам

Офісні працівники не раз чули про так званий тунельний синдром, який характеризується болем і онімінням найчастіше кисті правої руки. Це професійне захворювання людей, які багато працюють за комп’ютером.

Тунельний синдром це загальна назва для ситуації, коли нерв виявляється затиснутим з декількох сторін. Справа в тому, що нервові волокна людського тіла часто проходять в досить вузьких анатомічних тунелях, обмежених м’язами, сухожиллями або кістками. В умовах запалення або набряклості суглоба звуження такого анатомічного отвору відбувається компресія нерва. Результатом стають трофічні порушення в нервових волокнах, чутливі і рухові розлади. Іншими словами, нерв потрапляє в «лещата», що і викликає больові відчуття.

Більш всього схильні до тунельного синдрому люди, які багато працюють за комп’ютером, багато з яких більше п’яти годин на день практично не змінюють положення тіла.

Регулярний контакт з комп’ютерною мишею змушує кисть кілька годин перебувати в одному і тому ж положенні, що суперечить законам біомеханіки. При цьому лише пальці рук виконують дрібні рухи, керуючи курсором.

У такому положенні променевозап’ястний суглоб фіксується мускулатурою, а дрібні м’язи пальців повинні працювати. Так як дрібні рухи відбуваються протягом тривалого часу, вони виявляються травмуючими для серединного нерва, що проходить уздовж ліктьового суглоба.

Серединний нерв затискається, якщо м’язи і сухожилля знаходяться в постійному стані напруги. Це початок тунельного синдрому.

Тунельний синдром може виникнути також при переломі променевої кістки, який часто виникає при діабеті або захворюванні щитовидної залози. Також притиснути нерви м’язів може і різка гіпертрофія, наприклад, при різкому нарощуванні м’язової маси.

При появі тунельного синдрому з’являються ознаки, характерні для пошкодженого нерва. Спочатку з’являється біль з внутрішньої сторони зап’ясткового суглоба, поступово втрачається рухливість пальців, слабшає кисть, при її згинанні з’являється різкий біль і людина не може повноцінно працювати нею.

Для профілактики тунельного синдрому регулярно робіть перерви в роботі, навіть якщо поки ще нічого не болить. При появі больових відчуттів необхідна консультація лікаря.

Велике значення має і організація вашого робочого місця, а саме співвідношення висоти столу і підлокітників крісла. Більш правильно, коли підлокітники знаходяться на одній висоті з поверхнею. Кут між плечем і передпліччям повинен становити 90 градусів, а лікті повинні бути притиснуті до тулуба.

Що стосується комп’ютерної миші, то рука на ній повинна лежати як влита, не змушуючи пальці додатково напружуватися.

І звичайно, в перервах між роботою, дуже корисний самомасаж рук, допоможуть навіть елементарні згинання-розгинання рук.