Топ-5 щоденних продуктів харчування

У гонитві за здоров’ям багато хто з нас пробує самі різні методи: від поглинання різноманітних вітамінів і біологічно активних добавок до нетрадиційних способів харчування. Насправді дієтологи визначили п’ять продуктів, які містять всі необхідні цінні речовини, крім того, це досить популярні й смачні продукти.

Дійсно, щоб залишатися здоровим, зовсім не обов’язково кожен день ложками їсти ікру, закушуючи омарами. Як показує життя, збалансоване харчування, це зовсім не екзотичні та дорогі продукти, а навіть навпаки — їжа цілком звична і доступна, яку можна знайти в будь-якому супермаркеті. Всі ці продукти кожен сам по собі збагачує організм корисними речовинами, а в поєднанні вони створюють необхідний комплекс для підтримки міцного здоров’я.

Що ж необхідно їсти щодня?

1. Горіхи. Причому підійдуть будь-які горіхи – волоські, мигдальні, кешью, фундук. Це чудове джерело енергії, багате білком, клітковиною і антиоксидантами. З’їдаючи жменю горіхів щодня, можна розраховувати на довге життя.

Однак деякі дієтологи не радять їсти горіхи щодня, так як це дуже калорійний продукт, але 2–3 рази на тиждень — обов’язково!

2. Квасоля. Цей продукт корисний нашому організму в будь-якому вигляді: тушкована, відварна, в томаті, у власному соку. Ця звична на наших городах рослина володіє великою кількістю калію, необхідного для безперебійної роботи серця та інших органів. Так само квасоля містить багато клітковини, що корисно для кишково-шлункового тракту. А особливо вона підійде тим, хто мріє не поправлятися, так як в ній мало калорій і багато антиоксидантів.

Квасоля є гарною альтернативою тваринного білку. Рослинний білок містить повний набір амінокислот, необхідних для будови клітин.

3. Шпинат і листові салати. Ми звикли включати цей продукт в наш раціон лише в літній сезон, і даремно. Салат містить величезну кількість вітамінів і цінних мінералів, які необхідні нашому організму круглий рік. А багатий зміст клітковини допомагає очищати організм.

4. Кисломолочні продукти. Маються на увазі живі бактерії, які зберігаються не більше двох тижнів, а не ті солодкі десерти, термін придатності яких обчислюється місяцями. Йогурти містять біфідо-культури, здатні підтримувати природну мікрофлору в організмі і покращувати його опірність до різних інфекцій. Крім того, наявність цих корисних бактерій забезпечує більш ефективне всмоктування мінералів і вітамінів.

5. Цільнозерновий хліб і крупи. Ці продукти містять складні вуглеводи, які заряджають нас енергією на весь день. Також в них багато білка, необхідного для будови клітин, і натуральної клітковини, яка очищає організм від шлаків. Особливо ефективні цільнозернові продукти з ранку, тому що підсилюють обмін речовин і покращують працездатність.