Наше середовище проживання насичене різними організмами, здатними викликати ті чи інші захворювання. Про багатьох з них ми знаємо дуже мало, що породжує безліч міфів і страхів. До таких захворювань відноситься і токсоплазмоз.
Токсоплазмоз — це паразитарне захворювання, що характеризується ураженням нервової системи, очей, скелетної мускулатури і м’язи серця, також збільшуються лімфовузли, печінка і селезінка. Найчастіше проходить в хронічному перебігу.
Збудником цього інфекційного захворювання є внутрішньоклітинний паразит токсоплазма, виявлений більше 70 років тому. Дослідження показали, що токсоплазмоз дуже поширений і виявляється у багатьох видів птахів і тварин, як диких, так і домашніх. Але основним джерелом інфекції є домашні кішки і їх дикі родичі. Інші тварини служать проміжними господарями. У тварин токсоплазма паразитує не тільки в органах і тканинах, але також в кишечнику, звідки потрапляє в випорожнення і зберігає життєздатність, вийшовши назовні, протягом 2 років.
Зараження людини токсоплазмозом відбувається при контакті з тваринами, землею і піском, забрудненими випорожненнями хворих кішок, а також при вживанні м’ясного фаршу або вживанні недостатньо провареного м’яса.
Хвора токсоплазмозом людина, як правило, не є заразною для інших. У переважній більшості випадків токсоплазма, проникаючи в організм людини, не призводить до захворювання. У одних людей вона гине, в інших може виникнути носійство, яке ніяк не виявляється і не потребує лікування.
Розвинеться хвороба чи ні, залежить від ступеня хвороботворності збудників, кількості токсоплазм, які потрапили в організм, і від стану самого організму. Якщо імунна система ослаблена, то зростає ймовірність розвитку захворювання.
Але якщо токсоплазмоз проходить майже завжди непомітно для здорової людини, то його небезпека зростає, коли настає вагітність. Однак передача інфекції плоду відбувається лише в тому випадку, коли жінка заражається безпосередньо протягом даної вагітності. У такому випадку дитина може з’явитися на світ з вираженими ознаками ураження центральної нервової системи, очей, а також внутрішніх органів, що може призвести до загибелі плоду внутрішньоутробно. Буває, що ознаки вродженого токсоплазмозу з’являються через кілька років.
Як запобігти виникненню токсоплазмозу до і під час вагітності?
В першу чергу необхідно провести обстеження на токсоплазмоз на етапі планування вагітності або на ранніх термінах.
Уникати контактів з тваринами в період вагітності.
Якщо вагітність не обійшлася без токсоплазмозу, необхідно прийняти лікування.
Щоб уникнути зараження токсоплазмозом, необхідно ретельно виконувати елементарні правила гігієни, тобто мити руки з милом після прогулянки, перед їжею, обов’язково мити всі овочі і фрукти, вживати тільки добре проварене м’ясо.
Якщо в будинку є домашні тварини, за ними обов’язковий правильний догляд, а також регулярний огляд і обстеження тварин у ветеринарів.