Важко знайти людину, яка ніколи не обманювала. У повсякденному житті ми часто стикаємося з ситуаціями, коли неправдиву інформацію видаємо за правду. Що ж нас підштовхує на брехню, чому ми це робимо, що є мотивацією брехні?
Проаналізувавши явище обману, вчені надали багато практичної інформації, важливої у багатьох сферах життя.
Брехня, на думку дослідників, це невід’ємний атрибут успішної соціальної адаптації. Більшість людей знаходить відмінне виправдання своєї брехні, вважаючи, що краще приховати що-небудь, ніж заподіяти іншому душевний біль. Таким чином, виходить брехня «на порятунок». Всі одностайно погоджуються, що обманювати погано, але все одно застосовують цей метод комунікацій. У чому ж причина?
Є тип людей, які не можуть себе почувати задоволеними без загального схвалення. Це і є для них основною мотивацією брехні. Їм вкрай важливо «бути правильними і позитивними». Це такий психотип людей, які намагаються всіх втішити, підбадьорити, вирішити чужі проблеми, таким чином компенсуючи власну неспроможність. Складність таких людей у тому, що їм характерна прихована гординя, яка полягає в тому, що вони покладають на себе роль Великого Судді. Вони намагаються спорудити в ранг загальної моралі особисті принципи про те, «що таке добре і що таке погано», а цю позицію Судді подібні невротики виправдовують бажанням подарувати всім добро.
Описати процес брехні і його причини намагалися психологи початку століття. У Канаді вчені провели дослідження щодо правдивості людей і прийшли до висновку, що правдивість людей залежить від… освітлення в приміщенні. Крім того, на чесність впливають окуляри з затемненими стеклами, так як машинально впливають на рецептори організму. Ви помічали, що в окулярах відчувається віддаленість та анонімність від світу? Щоб підтвердити або спростувати свої припущення, вчені провели ряд експериментів.
Суть експерименту полягала в наступному: людей розділили на дві групи. Учасники першої групи були поміщені в кімнату з яскравим освітленням, а друга група була відправлена в приміщення з приглушеним світлом. Відмінною особливістю стало і те, що люди перебували на повній самоті. Через 30 хвилин учасникам було запропоновано пройти інтелектуальний тест і самостійно підвести його підсумки. Саме цей момент давав можливість трохи підкоригувати результати тесту. По завершенню експерименту виявилося, що люди з першої кімнати оцінили свої можливості більш правдиво.
Другий етап експерименту — темні окуляри. Учасники другої групи наділи при розмові темні окуляри і виявилося, що вони були не такі правдиві в спілкуванні як люди з першої групи.
Сьогодні важко знайти більш обізнану людину в питаннях брехні, ніж Пол Екман. Саме він є автором серіалу «Обмани мене» (або «Теорія брехні»), також безлічі книг на дану тему. Пол Екман зацікавився явищем брехні ще в 1963 році і прийшов до висновку, що брехня — це дія, завдяки якій людина навмисне вводить в оману іншу, не попереджаючи про свої цілі.
За Полом Екманом існує два різновиди брехні — спотворення і замовчування. Замовчування — це приховування правдивої інформації, але і хибна залишається прихованою. Спотворення же відрізняється тим, що брехун вживає додаткові дії, щоб приховати правду, а невірну інформацію видає за правду.
Для багатьох людей замовчування і не сприймається як брехня. Крім того, замовчування легше реалізується, адже для цього нічого не потрібно робити — просто мовчати. Спотворення ж вимагає створення якоїсь правдивої легенди для уникнення викриття.
Завдяки спеціальним психологічним експериментам Пол Екман і його послідовники навчилися викривати брехунів, використовуючи певні спостереження. Найчастіше обманщика видають слова та емоції. Помилкова інформація часто супроводжується необережними висловлюваннями, так як брехун не встигає підібрати необхідні слова. Ще одна ознака брехні — мовна оговорка, хоча не кожна оговорка означає брехню, іноді людина може хвилюватися і з інших причин. Дуже часто брехня видає обличчя, вірніше, емоції, що відбиваються на ньому: мікровирази, асиметрія, вираження, що тривають більше 10 секунд, і окремо — посмішка. З 50 видів можливих посмішок Пол Екман лише 18 відзначив як щирі.
У процесі обману в організмі людини відбуваються деякі перетворення, викликані вегетативною нервової системою. Напевно, саме тому теорію брехні виділили в окрему галузь психології. Серед таких змін можна відзначити прискорену глибину і частоту дихання, більш часто відбувається ковтання, більш інтенсивно відбувається потовиділення, розширюються зіниці, змінюється колір обличчя. Ці зміни мимовільні, тому неконтрольовані. Але щоб помітити дані ознаки, необхідні часті тренування.
Чи можливе життя без обману? Кожен сам відповість собі на це питання. А якщо не хочете стати жертвою брехуна, вчіться спостерігати.
Здоров’я завжди на першому місці. Якщо ви потребуєте допомоги, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини, Ви отримаєте професійну допомогу та персоналізований підхід до вашого лікування, спрямований на досягнення оптимального стану здоров’я.