Медицина вже багато років намагається впровадити в практику генну терапію. Нещодавно вчені університету Берклі розробили технологію під назвою CRISPR, за допомогою якої з’явилася можливість відновлювати будь-яку ділянку людського геному.
Дану методику використання генів можна порівняти з веб-редактором, покликаним міняти букви в книзі, при цьому не порушуючи орфографічної структури тексту. Нова розробка допоможе змінювати будь-яку ділянку ДНК у всіх 46 хромосомах, при цьому не провокуючи розвитку генних мутацій.
Технологія викликала жвавий інтерес науковців з усіх куточків планети. На їхню думку, тепер існує можливість якісно здійснювати «редагування» генома всіх живих організмів.
Цілком можливо, що вже скоро дане відкриття дозволить боротися з вірусом імунодефіциту людини, що викликає СНІД, а також з іншими складними захворюваннями. Більш того, стане можливим усунення генетичних дефектів у зародків.
В даний час генна терапія заснована на вкрай неточному методі «склеювання» генома за допомогою спеціально модифікованих вірусів, які впроваджують фрагменти ДНК в геном, що іноді робиться неправильно і створює певний ризик для пацієнта.
Технологія CRISPR являє собою прямі повтори виявлених в ДНК бактерій. Довжина цих повторів – від 24 до 48 пар нуклеотидів. Їх головною функцією є допомога бактеріям протистояти дії вірусів-бактеріофагів. Американські вчені за допомогою досліджень змогли довести, що CRISPR можна направити практично на будь-яку ділянку генома, як у бактерій, так і у рослин, тварин і людини.