З приходом літа жінки надягають коротенькі платтячка, відкриті кофтинки і шортики, щоб продемонструвати красу своїх форм. У багатьох з них з’являється непереборне бажання надати ще й гарний відтінок засмаги своїй шкірі. Часто це перетворюється на манію і переростає у хворобу — танорексію.
Бажання виглядати красиво — природнє для жінки. Але коли прагнення до вигаданих стандартів перетворюється на єдину життєву мету, ситуація виходить з-під контролю і вимагає втручання. Саме для тих представниць прекрасної статі, які присвячують засмазі весь свій час, гроші і здоров’я і був придуманий термін «танорексія» (від англ. tan — засмага), тобто хвороблива, майже маніакальна пристрасть до засмаги незалежно від пори року.
Раніше ця хвороба не була знайома, і не тому, що ніхто не документував такі випадки, а тому, що люди, що живуть у північних країнах, просто не звертали уваги на тривалу відсутність сонця. Але все змінилося з появою моди на засмагу. Зіграло свою роль і масове поширення соляріїв і глянцевих журналів.
Особливо схильні залежності молоді люди, частіше дівчата віком від 13 до 25 років. Хоча останнім часом танорексія значно подорослішала, і від нав’язливої ідеї постійно виглядати засмаглими страждають і більш зрілі жінки.
За даними дослідницьких центрів і медичних асоціацій європейських країн, танорексія вже набуває масштабів справжньої епідемії. У Великобританії, США, Німеччині та країнах Балтики, де населення не отримує достатньої кількості сонячних променів, уряди змушені були йти на певні заходи з метою зниження патологічної тенденції.
Так, у цих країнах соляріям заборонено надавати послуги дівчатам до 16 років.А ЗМІ постійно інформують населення про шкоду надмірних сонячних і ультрафіолетових променів.
Вчені Техаського медичного університету в США провели дослідження причин танорексії і дійшли висновку, що залежність від засмаги має той же механізм, що і при виникненні аналогічних залежностей від наркотиків і алкоголю.
Люди втрачають контроль, ними рухає бажання засмагати або підтримувати колір шкіри бронзовим, незважаючи на всі побоювання та попередження лікарів. Більше того, такі люди просто ігнорують збільшення статистики раку шкіри по всьому світу.
Як показало дослідження, при засмазі виділяється ендорфін — гормон щастя, який надає життєрадісність, чого так не вистачає в сучасному світі, при цьому абсолютно не важливо, наскільки цивілізованою є країна.
У таких умовах абсолютно зрозуміло бажання отримати порцію ендорфіну, при цьому, не докладаючи жодних зусиль, а засмага якнайкраще сприяє байдикуванню і при цьому отриманню задоволення.
Але рано чи пізно розплата настане у вигляді шкірних захворювань, а також у швидкоплинному раку шкіри, який невиліковний на сьогоднішній день.
Як же ставиться до людей, що страждають на танорексію? Відповідь досить не проста, тому що від хвороби не лікується маса народу. Головне — допомогти людині усвідомити свою залежність, а це перший крок до лікування будь-якої залежності.
Якими б привабливими вам не здавалися сонячні промені, не забувайте носити сонцезахисні окуляри, дотримуйтесь правил перебування під прямими сонячними променями, не зловживайте солярієм.
Купайтеся і загоряйте — адже це корисно, але все має бути в міру!