Синдром Іценко-Кушинга – це сукупність відповідних симптомів, які виникають при довготривалому впливікількості глюкокортикоїдів на організм, що може виникнути при надмірному їх виділенняектопічними пухлинами, залозами, або тривалому лікуванні стероїдними гормонами.
Глюкокортикоїди являються гормонами, які виділяються в нормі залозами. До них відноситься кортикостерон та кортизол. Багато фізіологічних функцій та практично всі види обміну речовин регулюють глюкокортикоїди. Аденогіпофіз контролює діяльність наднирників за допомогою виділення адренокортикотропного гормону (АКТГ). Чим в крові більшеадренокортикотропного гормону, тим активніше синтезується кортикостерон та кортизол. Робота гіпофіза у свою чергу контролюється гіпоталамусом за допомогою виділення таких гормонів як статини та ліберіни. Даний механізм регуляції необхідний для підтримки обміну речовин та злагодженої роботи організму. Порушення кожноїіз ланок може призводити до гіперпродукції глюкокортикоїдів корою наднирників, що і викликає синдром Іценко-Кушинга.
У людей із синдромом Іценко-Кушинга відмічається характерна зовнішність: появляються стрії (смуги розтягування), шкіра стоншується і на ній дуже легко утворюються синці, кінцівки виглядають тонкими і зменшуються в об’ємі через атрофію м’язів, відзначаються типове ожиріння з надмірним відкладенням жиру на обличчі (місяцеподібне обличчя), животі, грудях, шиї. Відбувається порушенням структури сполучної тканини.
У хворих підвищується артеріальний тиск, який пов’язаний з головним болем. Розвивається різка м’язова слабкість у зв’язку з наростаючою атрофією м’язів. Виникає остеопороз через порушення мінерального обміну, виникають часті переломи. Затримка росту відзначається у дітей. Порушується утворення статевих гормонів при синдромі Іценко-Кушинга: у чоловіків це проявляється появою ознак фемінізації, а у жінок – гирсутизмом (ріст волосся за чоловічим типом) та порушенням менструального циклу.
Метою діагностики даного захворювання євизначення причини розвитку цього стану. Хворому проводять цілий ряд досліджень та аналізів:
Діагностику та лікування синдрому Іценко-Кушинга проводить лікар-ендокринолог.
Лікування залежить від причини захворювання.