Сильний імунітет слабкої статі

Споконвіку вважалося, що жінки — слабка стать. Чоловік завжди сприймався як захисник і глава сім’ї. Жінці ж відводилася більш легка робота.

Сам зовнішній вигляд чоловіків завдяки більшій м’язової масі говорив, що вони краще пристосовані до фізичних навантажень. А доказ того, що представники сильної статі мають у шість разів більше сірої речовини в мозку, ще раз підкреслив його природну перевагу.

Однак, коли справа стосується хвороб та інфекцій, жінки виявляються більш витривалими в порівнянні з сильною половиною людства. І, правда, чоловічий організм більш чутливий до бактерійних і вірусних інфекцій і до поразки грибком.

Секрет такого парадоксу в тому, що мати-природа нагородила жінок більш міцним імунітетом, покликаний захищати її від мікробів, які чоловіка здатні звалити з ніг.

Останні дослідження показали, що жіночий організм генетично запрограмований на підвищену опірність різним інфекціям і навіть онкологічних захворювань.

Крім того, жінки мають резервну систему для безпосередньої боротьби з хворобою.

Спостереження канадських вчених привели їх до висновку, що причиною більш стійкою жіночої імунної системи є гормон естроген. Він виробляється, як правило, фолікулярним апаратом яєчників у жінок. А ось чоловічі яєчка виробляють естроген в 10 разів менше. А саме естроген відповідає за концентрацію в крові тироксину, заліза, міді. Крім того, естроген надає антиатеросклеротичну дію, підвищує вміст ліпопротеїнів високої щільності – корисних жирів, зменшує шкідливі для організму жири, а також контролює рівень холестерину.

Ще одну версію пояснення переваги жіночого імунітету над чоловічим представили бельгійські вчені з Гентського університету, які проводили дослідження під керівництвом професора Клода Ліберта. Вони заявили, що секрет сильної імунної системи жінок укладений в ключових біологічних відмінностях між статями. Справа в тому, що жінки мають додаткову копію жіночої Х-хромосоми, в той час як чоловіки мають тільки одну Х-хромосому, і то дуже маленьку.

Все це означає, що жінки мають більш вільний доступ до молекул мікро-РНК, які закодовані на Х-хромосомі. Ці мікроскопічні штами рибонуклеїнової кислоти є основними факторами, що регулюють роботу імунної системи.

Професор Ліберт зазначив: «Статистика показує, що у людей так само, як і у всіх ссавців, жіночі особини живуть довше чоловічих і володіють більшою стійкістю організму проти сепсису, інфекційних заражень і травм».

Але у такого сильного імунітету жінки є і зворотна сторона: хоч він і сприяє стійкості до інфекцій, але може призвести до більш важкої запальної реакції в разі хвороби. Це означає, що жінки схильні до аутоімунних захворювань і наслідки від грипу можуть бути більш серйозними, ніж у чоловіків.