У період повальної автоматизації виробництва і бізнесу багатьом з нас доводиться працювати в офісах за комп’ютером. Буває, що сидіти перед монітором доводиться день у день по кілька годин. Деякі наївно мріють про таку незапорошену роботу, думаючи, що в затишному і теплому офісі не можна перетрудиться. Але вже з’ясувалося, що сидяча робота небезпечна для здоров’я.
Британськими дослідниками було проведено дослідження, в результаті якого вони з’ясували, що люди з сидячою роботою старіють в середньому на 10 років швидше, ніж їх більш активні ровесники. Американські вчені довели, що багатогодинне сидіння за комп’ютером або телевізором, тривале читання, часте перебування в автомобільному кріслі та інша сидяча робота, призводять до метаболічних зрушень в організмі, що підвищує ймовірність набору зайвої ваги, захворювання судин, зору, хребта, серцево-судинним захворювань і навіть діабету.
Крім усього іншого, від нерухомого способу життя страждає і фігура, особливо найспокусливіша частина жіночого тіла і сама показова чоловічого — сідниці. Виявляється, сідниці нелюдськи страждають від м’яких офісних крісел. Починається все з порушення кровопостачання м’яких зовнішніх тканин і сідничних м’язів, які внаслідок такого поводження з ними починають швидко провисати і втрачають привабливий вигляд. Але це ще не найстрашніше. Поступово застійні процеси проникають глибше і вражають органи малого тазу (репродуктивну систему), а потім кістки і суглоби. А погіршити ситуацію може наявність зайвої ваги, хронічних хвороб і недолікованих інфекцій. Досить нелегко підтримувати стегна і сідниці у відмінному стані, щодня просиджуючи по 6-8 годин.
На думку дослідників, найбільш вразливими трудівниками сидячої роботи є жінки після 28 років, які ще не народжували, і чоловіки після 32 років. Варто зазначити, що у чоловіків старше 26 років при такому способі життя починається поступове зниження рівня тестостерону, а сидяча робота при цьому може спровокувати імпотенцію, геморой, простатит, аденому простати. Звучить страшно, але все поправимо.
Постійна сидяча робота часто стає причиною ниючих болів в спині, тоді людина відчуває і оніміння в шиї. Такі симптоми можуть бути першим дзвіночком таких діагнозів як сколіоз і остеохондроз.
Якщо вам доводиться годинами просиджувати на одному місці, зверніть увагу, як саме ви сидите. Найшкідливіша поза, коли плечі злегка підняті, шия і потиличні м’язи в напрузі, а голова нахилена вперед або в сторону. При тривалому сидінні в такому положенні настає застій в системі хребетних артерій і порушення кровопостачання мозку. А це стає причиною головних болів, зниження пам’яті, підвищення стомлюваності і артеріального тиску. Тривале здавлювання міжреберних нервів може призвести до болю в серці і аритмії.
Останнім часом офтальмологи визначили синдром сухого ока, або вони називають його ще синдромом «офісного» ока. Серед симптомів — почервоніння, сухість, відчуття піску в очах.
Лікарі також часто ставлять діагноз «варикозна хвороба вен» і тромбоз саме офісним працівникам. При сидячій роботі наші вени страждають не від перевантажень, а від затискання. Особливо небезпечна поза «нога на ногу», яка стала прямою дорогою до варикозу і тромбозу. Останній небезпечний тим, що кров’яні згустки, які утворюються в глибоких венах ніг, можуть мігрувати по всьому тілу і потрапити в мозок, серце або легені. Адже саме так люди отримують інфаркти та інсульти.
Офісним працівникам знайомі і всі симптоми хвороб шлунка і кишечника: гастрит або виразка наступають внаслідок їжі всухом’ятку, кава з автомата з сигаретою вприкуску, стресів.
Загальновідомою бідою людей на сидячій роботі є геморой.
Ви відчуваєте біль в зап’ясті при тривалій роботі за комп’ютером? Вітаємо – у вас синдром комп’ютерної мишки. Виникає цей синдром при тривалому навантаженні на серединний нерв.
Сьогодні праця за комп’ютером є найчастішою, і надалі її поширеність буде лише зростати. Розуміючи наслідки такої роботи для свого здоров’я, кожен повинен сам вирішити для себе: чи хоче він бути здоровим і молодим якнайдовше, або буде плисти за течією і дозволяти придбаним на роботі хворобам руйнувати свій організм.
Ніхто не говорить про повну відмову від роботи такого роду, але звести до мінімуму всі негативні наслідки її можна. Для цього необхідно правильно організувати своє робоче місце: монітор повинен стояти прямо перед очима, а не збоку, що змусить шию постійно перебувати в напрузі. Обов’язково робіть перерву для відпочинку: при 6–8 годинах роботи треба кожні 2–3 години дати відпочити очам і тілу не менше 15 хвилин.
Крім того, вільний від роботи час присвятіть активному відпочинку. Спробуйте, і ви переконаєтеся, що він швидше відновить сили, ніж просте лежання на дивані перед телевізором.
Існує багато різних гімнастик для офісу, головне – пам’ятати про себе. Зберігайте життєвий тонус і своє здоров’я!
Здоров’я завжди на першому місці. Якщо ви потребуєте допомоги, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Ви отримаєте професійну допомогу та персоналізований підхід до вашого лікування, спрямований на досягнення оптимального стану здоров’я.