Негативний вплив стресу на організм доведено множинними дослідженнями. Нещодавно вчені виявили ще один дуже драматичний наслідок стресу – неможливість завагітніти.
Дослідження показали, що у жінок, у чиїй слині виявлений високий рівень біомаркерів стрессу, мають вельми високі шанси на безпліддя. У жінок з високим рівнем Альфа-амілази – біологічного індикатора стресу, що знаходиться в слині, на 29% нижче можливість завагітніти щомісяця. Таким жінкам в два рази частіше ставиться клінічний діагноз «безпліддя», ніж жінкам з низьким рівнем даного білка і ферментів.
У дослідженні бралися до уваги дані аналізів 501 жінки у віці від 18 до 40 років, у яких не спостерігалося поширених проблем з фертильністю і які почали спроби завагітніти. Спостереження тривало протягом 12 місяців або поки у жінки не настане вагітність. У рамках дослідження були зібрані зразки слини учасниць на ранок після реєстрації або повторно вранці першого дня менструального циклу. У слині були виміряні наявність слинних Альфа-амілази і кортизолу – біомаркери стресу. Виявилося, що жінки з високим рівнем слинних біомаркерів мають меншу ймовірність стати мамами.
Таким чином, дослідження показало, що стрес відіграє важливу роль у процесі фертильності. Жінки, часто відчувають стресові ситуації, в два рази частіше ризикують придбати безпліддя. Фахівці рекомендують таким жінкам навчитися керувати своїм напругою за допомогою йоги, медитації і концентрації на позитиві.
У той же час пари ні в якому разі не повинні звинувачувати себе в проблемах з фертильністю, оскільки стрес – не єдиний фактор, що стоїть бар’єром на шляху до вагітності.