Стрес допомагає виживати

У нас вже увійшло в звичку всі проблеми зі здоров’ям списувати на стрес. Слово «стрес» стало для нас супутником всіх життєвих негараздів, сімейних проблем, психічного перенапруження.

У чому причини стресу і чи може без нього існувати людина?

Багато вчених схильні вважати стрес природним станом, який має як негативні, так і позитивні аспекти. Будь-яка ситуація, що супроводжується емоційним підйомом, здатна викликати стрес, який не заподіє шкоди організму. Це може бути перший поцілунок, виграшна партія в шахи, якась неймовірна новина. Психологи розрізняють два поняття: стрес як неспецифічна реакція активації біологічних і психічних можливостей організму на будь-яку пред’явлену йому вимогу, і дистрес — негативне емоційне стресове реагування на ситуації, при яких значно підвищуються адаптаційні ресурси людини.

Власне кажучи, саме дистрес здатний завдати реальної шкоди нашому фізичному і психічному здоров’ю. Такий стан найчастіше притаманний авіадіспечерам, від яких залежать життя тисячі людей, спортсменам, керівникам і вкладникам банку, який ось-ось може збанкрутувати, водію, назустріч якому несподівано вискакує автомобіль або пішохід.

Обставини, що викликають стрес, провокують в організмі відповідну реакцію на роздратування.

Цікаво, що з точки зору біохімії не має значення, позитивні або негативні емоції відчуває людина. У цей момент важливим є лише те, що організм повинен перебудуватися і пристосуватися до нових обставин.

Наш світ змінюється стрімко, а тому вимоги до адаптаційних здібностей організма завищені. З цієї точки зору стрес можна розцінювати не лише як реакцію на екстремальні обставини, але і як двигун прогресу. Якби природа не «придумала» для людини стрес, то вона просто не вижила би, у неї були б відсутні внутрішні захисні механізми, що дозволяють пристосуватися до обставин.

Історії знайомі чимало випадків, коли в екстремальних обставинах в людині прокидаються неймовірні здібності: мати, котра рятує дитину, може зрушити з місця автомобіль або величезну колоду; підлітки, що не відрізняються особливою силою, траплялося, рятували потопаючих або витягали з вогню дорослих людей; тендітні медсестри всю війну з-під куль виносили поранених. Це говорить про те, що найчастіше люди здійснюють подвиги, не усвідомлюючи цього.

Таким чином, стрес — це найважливіший фактор виживання, що дає людині сили протистояти негараздам, не миритися з обставинами і боротися.

На жаль, наше життя немислиме без трагедій, катастроф, конфліктів, наслідком яких є стрес. Проте вчені встановили, що з плином часу людство стає все більш стресостійким. Цікаве дослідження провели співробітники Університету Пенсільванії. Вони визначили, що стрес практично завжди призводить до зміни складу чоловічої сперми. При цьому дані зміни досить швидко переходять у розряд генетичних. Іншими словами, «оброблена» стресом сперма стає запорукою того, що потомство переживає стрес набагато спокійніше.

Вчені ретельно збирали дані у лабораторних мишей, батьків яких піддавали стресовим ситуаціям. У результаті виявилося, що у молодого покоління мишей був значно знижений рівень гормону стресу.

Вчені вважають, що це чергова демонстрація мудрості природи і швидкості її реакції. Притуплена реакція на стресові ситуації допомагала мишачому потомству легше переживати несприятливі умови. Дослідники вважають, що дана ситуація ідентична з людьми.