Старий друг аспірин

Не дивлячись на інтенсивний розвиток фармакології, яка пропонує все нові протизапальні та жарознижуючі засоби, найбільш популярними ліками ось вже більше 100 років залишається аспірин (ацетилсаліцилова кислота). Основним джерелом аспірину є натуральний компонент — саліцилова кислота, вперше в історії добута з рослини таволга (лат. — spiraea, звідси назва «аспірин»). Після низки досліджень медики встановили, що приймаючи аспірин, ми приймаємо комплексний захист від болю, від серцевого нападу і від раку.

Встановлено, що аспірин добре вгамовує біль легкого ступеню, а у великих дозах може заглушити сильний біль. Крім того, він сприяє виділенню інтерферону в організмі, а значить, здатний зміцнити імунну систему. Часто аспірин призначають для профілактики серцево-судинних захворювань, оскільки він перешкоджає злипанню тромбоцитів та блокує їхні функції. Актуальний аспірин і у комплексному лікуванні багатьох хвороб, наприклад, у гінекології.

Здавалося б, дуже гарна перспектива убезпечитися від найчисленніших захворювань.

Але! Не варто забувати, що аспірин — це ліки з притаманними їм побічними ефектами, а тому потребує обережності, а перед його застосуванням необхідна консультація лікаря. Часто при підвищенні температури або приступах болю ми механічно шукаємо таблетку аспірину, яку можна знайти у кожному домі.

Слід пам’ятати, що навіть на перших погляд нешкідливі препарати для деяких організмів можуть виявитися згубними. Що стосується аспірину, то він не підходить у якості місцевого знеболювального, наприклад, при зубному болю, оскільки може спровокувати опік слизової. Особливої обережність при застосуванні аспірину слід дотримуватись людям, схильним до внутрішніх кровотеч, до хвороб нирок та печінки, зі шлунково-кишковими захворюваннями (виразкова хвороба), з гіпертонією. Не рекомендується приймати аспірин дітям до 12 років, тому що він підвищує ризик виникнення синдрому Рейе (порушення роботи печінки та головного мозку). Існують навіть протипоказання застосування аспірину — вагітність та бронхіальна астма. У цих випадках ацетилсаліцилова кислота призначається лише в особливих обставинах і приймається під суворим наглядом лікаря.

Якщо ви все ж таки вирішили прийняти аспірин, то пам’ятайте про те, що його потрібно запити достатньою кількістю рідини, але ні в якому разі ні чаєм, ні кавою, ні кока-колою, тому що вплив на нервову систему збільшиться у декілька разів. А ще краще спочатку проконсультуватися з лікарем та уважно прочитати інструкцію із застосування.