З кожним роком число людей з психічними розладами в нашій країні зростає. Причина цього часто в тиску оточуючих на роботі, в сім’ї, в інших обставинах. Особливо негативно впливають на психіку, тобто на роботу мозку, люди з неадекватною поведінкою. Найчастіше ми не знаємо, як поводитися з такою людиною, щоб не спровокувати її непередбачувану реакцію. А якщо таке спілкування є регулярним, то воно не може не накласти відбиток на настрій і навіть здоров’я .
Отже, якщо спілкування з неадекватною людиною неминуче, необхідно знати деякі правила. Американські вчені нещодавно дали відмінну порада – неприємних людей треба ігнорувати. Це вони підтвердили експериментом, який провели в Нью-Йоркському коледжі Барача. Учасниками дослідження стали 120 молодих людей, яким необхідно було виконати ряд завдань після попереднього діалогу. Коли розмова проходила на підвищених тонах, а в мові звучала лайлива лексика, коли «піддослідні» відчували психологічний тиск, і у них не було можливості проігнорувати співрозмовника, поставлені завдання давалися їм важко і займали набагато більше часу.
Коли в ході діалогу в учасників експерименту з’являлася можливість переключитися, то поставлені завдання виконувалися швидше і якісніше.
На основі цього дослідження автори зробили висновок, що психологічний тиск серйозно порушує роботу головного мозку, зокрема знижується увага і погіршується розумова діяльність.
Що ж радять фахівці, якщо доводиться спілкуватися з неприємною людиною? Вони рекомендують не звертати уваги на провокації, так як це може серйозно не просто зіпсувати настрій, а й негативно вплинути на роботу мозку.
Такий метод ігнорування припускає, що ми повинні залишатися спокійними, не проявляти емоцій у спілкуванні з неадекватною людиною. Краще на словах з ним погоджуватися і приймати його сторону.
Але все це не означає, що ви «здалися без бою». Ви погоджуєтесь тільки на словах, а самі обережно і продумано робите те, що вам потрібно.
Психологи виділили 9 ознак, за якими можна визначити неадекватну людину:
1. несподівана і непередбачувана реакція на слова оточуючих;
2. безперервні рухи тілом, часта зміна пози і виразу обличчя;
3. бурхливі емоції і занадто «театральне» мовлення, активна жестикуляція;
4. невміння слухати оточуючих, перебиває співрозмовників, не чує іншої точки зору;
5. невідповідний стиль одягу для закладу або заходу (наприклад, на ділову зустріч така людина може прийти в майці і шортах);
6. вигадлива зачіска;
7. використання в мові блатних висловів типу «чисто конкретно», «без базару» і т.п.;
8. використання складних граматичних конструкцій не до місця, що виглядає смішно і безглуздо;
9. з точки зору медицини у неадекватної людини можна помітити симптоми, характерні для психічних захворювань, такі як епілептоідні риси обличчя, симптомокомплекс психоорганічного синдрому, шизофреніодні риси.
Якщо вам доводиться спілкуватися з неадекватною людиною, стежте не за тим, що вона говорить, а за тим, як вона каже, з якою інтонацією, мімікою, жестами. І якщо ви зрозуміли, що розмовляєте з неадекватом, просто зберіться і ігноруйте його слова, залишайтеся спокійні.
Здоров’я завжди на першому місці. Якщо ви потребуєте допомоги, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Ви отримаєте професійну допомогу та персоналізований підхід до вашого лікування, спрямований на досягнення оптимального стану здоров’я.