Медики разом з психологами вже давно переконують нас, що сміх — це ліки від багатьох хвороб. Процес сміху в організмі людини досліджували американські вчені. Несподіванкою стали результати дослідження — сміх впливає на мозок людини так само, як наркотик кокаїн.
Експеримент полягав у наступному. Вчені з університету в Стенфорді запропонували своїм колегам, друзям, рідним вибрати з газетних карикатур ті, які здаються їм найбільш кумедними. Відібрані картинки дали подивитися 16 добровольцям при цьому спостерігаючи за реакцією їх мозку за допомогою апаратури функціонального магнітного резонансу (МРТ).
Виявилося, що при перегляді карикатур у мозку активізувалися ті ж ділянки, що і при вживанні кокаїну, або при отриманні великої суми грошей, або при вигляді привабливого людини. Найбільш активним був ділянку мозку під назвою Nucleus accumbens, при цьому спрацьовував він вже за мить як випробуваний бачив карикатуру. Спостерігачі помітили, що ця ділянка мозку залишався в спокої, якщо картинка була несмішною.
Справа в тому, що в Nucleus accumbens міститься велика кількість дофаміну, який викликає у людини приємні відчуття. Вчені припустили, що почуття ейфорії, яке людина має, наприклад, почувши вдалий жарт, пов’язане зі збудженням цієї ділянки.
Ще раніше проводилися дослідження, які показали, що гумор активує ті ділянки мозку, які аналізують жарти, або ті ділянки, які управляють усмішкою і сміхом.
За допомогою потужного апарату МРТ, а також ретельного аналізу отриманих даних, дослідники сподіваються пояснити активність, яку виявляють зони задоволення .
Вчені припускають, що ці відкриття допоможуть їм встановити депресію на ранніх стадіях, а також контролювати, чи ефективні антидепресанти, які приймаються пацієнтом, тому що в період депресії характер сприйняття людиною гумору змінюється.