Новітні розробки вчених дозволили створити штучну кров, шкіру, а також нові засоби в лікуванні опіків, шкіри, трансплантації волосся.
Представники американської компанії «Артеріокайт» (Arteriocyte) заявили, що створили штучну кров.
При її створенні використовуються кровотворні клітини, отримані за допомогою фармінгу. У цьому процесі використовуються змінені на генному рівні клітини тварин і рослин. Це дає можливість отримати найбільшу кількість корисних речовин. Фармінг дозволяє одну таку клітину переробити в 20 одиниць крові. Шість одиниць звичайно досить для лікування пораненого солдата.
Керівник компанії «Артеріокайт» Дон Браун підкреслив, що кровотворні клітини, отримані з використанням цього методу «функціонально не відрізняються від еритроцитів у процесі циркуляції». Вчені продовжують дослідження нової розробки і якщо всі випробування пройдуть успішно, то штучна кров допоможе зберегти життя людей особливо в місцях проведення бойових дій.
Штучна шкіра-імплантат яку створили іспанські вчені з університету Гранади може бути затребувана у пластичній хірургії. Попередні випробування на тваринах показали обнадійливі результати. Тепер справа за добровольцями.
При створенні штучної шкіри застосовувалися сучасні методи тканинної інженерії. Учені використовували фібрин з плазми здорових людей. Шкіру вирощену на основі агарозо-фібрином біоматеріалу. У пацієнтів-добровольців відділення пластичної хірургії з допомогою методу біопсії, для отримання біоматеріалу, були вилучені невеликі фрагменти шкіри.
Після вивчення в лабораторії та проведення аналізу тканини, невеликі ділянки шкіри були щеплені тваринам. Експерименти, за якими спостерігали протягом декількох тижнів пройшли успішно. Імплантат добре прижився, не було ні відторгнення, ні інфекційного зараження. Рубцювання на всіх піддослідних тваринах завершилося через три тижні. До того ж розробники стверджують, що штучна шкіра дуже еластична і рани на ній дуже швидко затягуються.
Пов’язки на гелевій основі, що працюють як «друга шкіра» створили фахівці британського об’єднання RAFT, розташованого в Мідлсексі. Натуральні матеріали, використовувані при виготовленні пов’язок Smart Matrix стимулюють зростання крихітних кров’яних судин. Таким чином, тканини забезпечуються живильними речовинами і живущим киснем. Розробники стверджують, що пов’язки швидко відновлюють ушкоджену шкіру, лікують опіки, глибокі рани, їх можна застосовувати проти діабетичних виразок.
«Ми хотіли створити щось, здатне істотно знизити ризик інфекцій, зменшити видиму поверхню рубцювання. У той же час, це мали бути препарати, якими просто користуватися. Я знаю, що таке інфекція, я чув розповіді людей, для яких життя перетворювалася на катування, тому що їх після травми атакували одна інфекція за іншою », — сказав керівник RAFT Леонор Стьепіч. Він підкреслив, що Smart Matrix мають практично миттєвий ефект і тепер не потрібно носити три тижні вживані сьогодні в медицині пов’язки. Вони також значно знижують ризик інфекційного зараження, а це дозволить обмежитися лише однією операцією. Після завершення досліджень перші партії пов’язок на гелевій основі можуть з’явитися у продажі через два роки.
Ізраїльські вчені з Університету Тель-Авіва представили саморозчинну пов’язку від опіків для боротьби з інфекціями, що виникають на обпаленій поверхні. Інфекції у свою чергу – одні з головних причин смерті людей, постраждалих від опіків.
Група дослідників розробила спеціальні тканини, що дозволяють накопичувати потрібну кількість антибіотиків необхідних для боротьби з інфекціями. Пов’язка поступово і в потрібній для лікування пропорції пропускає на поверхню рани ліки, а потім повністю розчиняється.
Результати проведених клінічних випробувань підтвердили, що саморозчинні пов’язки від опіків ефективно, протягом декількох днів знищують небезпечні бактерії. З впровадженням розробки відпаде необхідність регулярної зміни пов’язки і обробки рани. Подібні процедури болісні для обгорілих людей. До того ж процес «віддирання» перешкоджає загоєнню ран.
Європейські вчені заявили, що виявили початкові стовбурові клітини в волосяних фолікулах людини. Їх при бажанні можна перетворювати на три типи клітин шкіри. Відкриття може привести до народження нових способів лікування опіків, травм, при пересадці шкіри, терапії облисіння.
З початкових стовбурових клітин, які допомагають виробляти нову шкіру, можна отримувати епідерміс, жирову тканину і, власне, фолікули. Директор Центру лікування захворювань мозку при Університеті Південної Флориди, професор-нейрохірург Пол Санберг вважає, що коли вчені будуть більше знати про біологію цих стовбурових клітин, то зможуть розробити ефективні методи лікування шкіри, трансплантації волосся.
«Швидше за все, ця інформація стане в нагоді для творців штучної шкіри. Існуючі шкірні трансплантати, на зразок тих, що роблять для постраждалих від опіків, не надто ефективні. У них немає волосяних фолікул або потових залоз, — каже науковий керівник фонду The New York Stem Cell Foundation, професор Гарварду Кевін Ігген. Доктор Ігген, займається стовбуровими клітинами і регенеративною біологією, стверджує, що шкіра людини має унікальну здатність самолікування.