Хто володіє інформацією, той володіє світом. Істина стара як світ, але така правдива. Адже, хто багато знає про лікарські властивості рослин і користується своїми знаннями – менше хворіє. Бо правильно використовує трави і готує з них ліки. Ну, а якщо вже, не дай, Боже, хвороба здолала вас, то треба швидко усунути її, аби вона не набула хронічного стану, бо тоді важче лікуватися.
Та навіщо допускати до того, аби недуга вразила організм?! Адже можна користуватися ліками з рослин профілактично, тобто для попередження захворювань. Для цього в українців є цілющий, живодайний, доступний і поширений коренеплід – хрін.
Ще наші прабабусі казали, що він, як хліб, має бути на обідньому столі щодня: і в будень, і у свята. Адже підвищує апетит і покращує травлення. Та не забувайте: ефективність від лікування покращиться, якщо будете користуватися щойно викопаним корінцем або тим, який не більш ніж тиждень зберігався у прохолодному місці (тоді він не втрачає лікувальних властивостей).
Як показують клінічні дослідження, хрін підсилює виділення соляної кислоти шлунковими залозами. Тому за допомогою хрону лікують гастрити з пониженою (!) кислотністю шлункового соку.
Кашка з натертого корінця хрону з додаванням лимонного соку – це чудовий сечогінний засіб при набряках та водянці. Як ліки хрін використовують при сечокам’яній хворобі, подагрі. Він виводить з організму солі сечової кислоти, лікує захворювання шкіри, печінки, рятує суглоби від ревматизму, артритів.
Найчастіше коренеплід використовують при сильних болях у попереку, м’язах, радикуліті, запаленні суглобів. Для цього його перемелюють у кашку і накладають на хворі суглоби. А щоб не обпекти шкіру, спочатку хвору ділянку тіла змастіть олією або кремом. Такі самі процедури можете робити для профілактики і лікування застудних захворювань або якщо ви перемерзли чи у вас постійно холодні ноги.
А ще хрін підсилює і нормалізує місячні у жінок (для цього потрібно вживати 1-2 ч ложки перетертого корінця з хлібом або цукром (медом).
Наші предки знали: якщо болить голова, треба вдихати запах корінця, змоченого оцтом. Хто хворіє на сухоти, туберкульоз, вживають хрін із салом. Це допомагає підсилити роботу травних органів, а отже, швидше подолати недугу.
А чи знаєте, чим лікуватись при застуді? Ні? Тоді я вам скажу: хрінниками. Можливо, багато з вас, шановні читачі, не відають, що це таке. Віднині будете знати: це своєрідні гірчичники з натертого кореня хрону. Адже він містить у собі гірчичну олію, а отже, швидко усуває нежить, застуду.
Хрін має протимікробну властивість. Кашку з корінця або настій з нього використовують при гнійних ранах, виразках, запаленні шкіри і вух. Хрін має також сильну бактерицидну властивість. Сік з його коріння, розбавлений водою (у рівних частинах) – сильний лікарський засіб для полоскання горла при запаленні слизової оболонки, мигдаликів (при ангіні), а також при стоматитах, гінгівітах, пародонтозах.
У сиву давнину, коли були поширені такі захворювання, як скорбут (цинга), широко використовували хрін і як приправу до страв, і як лікувальний засіб.
Коли ще не було мазей, кремів, коли цивілізація не була розвинута, як нині, жінки відбілювали хроном шкіру від веснянок. Щодня на кілька хвилин на обличчя накладали кашку з перетертого корінця хрону. Однак треба слідкувати, аби не обпекти шкіру. Таким народним методом виводити ластовиння можна, якщо організм добре «реагує» на вживання хрону. Спочатку спробуйте вдихнути його запах. Якщо він не викликає неприємних відчуттів, то можете ним користуватися як ліками.
В усі часи вважалося, що корінці хрону стимулюють ріст волосся. У косметології з цією метою навіть виготовляли екстракти для змащування шкіри голови після миття. Щоб побороти раннє облисіння у чоловіків, двічі-тричі на день у шкіру голови втирають свіжий сік із корінців хрону.
Цей бур’ян допомагає і при жовтяниці (хворобі Боткіна): 1 кг хрону пропускають через м’ясорубку, заливають 3 л окропу. Посудину щільно закривають і настоюють добу (24 год.). Вживають сім днів поспіль по чверті склянки тричі на день перед їжею. Такі ліки усувають жовтяницю, відновлюють функцію печінки.
Жовчогінні і сечогінні ліки з хрону готуйте так: 10 г подрібненого корінця залийте 1,5 скл. окропу. Настійте півтори-дві години, процідіть і вживайте по 2 ч ложки 2-4 рази на день.
А чи знаєте, як готувати полоскання для хворого горла, ротової порожнини? Це просто. Візьміть 1 ст. ложку подрібненого коріння, залийте 2 скл. окропу, настійте 1 год., процідіть. Таким настоєм можна не тільки полоскати ротову порожнину, горло, а й промивати уражену шкіру гнійниками, виразками, ранами або свербіжем.
При нежитю (реніті) вживають натертий на тертушці свіжий корінець хрону, розбавлений соком лимона: по пів чайної ложки двічі на день. Після застосування таких ліків півгодини ні пити, ні їсти нічого не можна. Упродовж першого тижня застосування таких ліків викликатиме сильні сльозотечі. Нехай це вас не лякає: потім сльозотечі припиняться.
При хронічному отиті (запаленні середнього вуха) наші предки свіжим соком з хрону закапували хворі вуха – по 1 краплині.
Щоб лікувати бронхіти, бронхіальну астму народна медицина радить взяти 200 г натертого на тертушці хрону, витиснути туди сік із двох лимонів і вживати по 0,5 ч ложки двічі на день (вранці і після обіду). Такою сумішшю треба лікуватися тривалий час, не запиваючи водою.
Для лікування атеросклерозу, покращання пам’яті також знадобиться цілющий корінець: 1 ст. ложку натертого хрону розмішайте з 200 г (1 скл.) сметани і вживайте під час їжі по 1 ст. ложці 3-4 рази на день. Такими ліками користувалися наші бабусі і прабабусі. Тому й жили довго (до 90 і навіть до 100 років), не скаржились на погіршення пам’яті, шум у вухах та голові. Розум у них був ясним, а пам’ять – чіткою.
Хрін – цілющий коренеплід. Та пам’ятайте: ним, як і будь-якими рослинами та ліками, треба оздоровлюватись лише під наглядом лікаря.