Напевно, кожному з вас доводиться іноді засипати на новому місці. Зручна подушка, чиста постіль, тиша і спокій, але все ж щось не дає заснути. Багато людей, намагаючись зануритися в сон навіть у найкомфортніших умовах на новому місці, постійно крутяться. В результаті на ранок людина прокидається пом’ятою і втомленою, мріючи про рідне ліжко.
Досліджуючи дане явище, фахівці навіть придумали для нього назву – «феномен першої ночі». Чому на новому місці людині не вдається спокійно поринути в сон?
Спостерігаючи за сном людей на новому місці протягом 50 років, американські вчені висунули досить правдоподібну теорію: при зануренні в сон в незвичній обстановці, наш мозок проводить першу ніч в режимі «сканування» – коли одна півкуля переходить в сплячий режим, а інша – пильнує.
Експерти пояснюють: коли нам невідомо точно, чи є кімната, в якій ми спимо, безпечною, мозок активує систему спостереження, визначаючи потенційну небезпеку.
Якщо ця теорія буде підтверджена подальшими дослідженнями, то ефект першої ночі може стати людським еквівалентом сну птахів або дельфінів з відкритим оком, у яких півкулі мозку сплять по черзі, щоб помітити можливий напад хижаків.
Однак, погодьтеся, є люди, яким комфортно і легко засинати в будь-якому місці. Виявляється, мозок таких людей більш адаптований до змін у навколишньому середовищі.
Радимо тим, хто страждає від «ефекту першої ночі», брати з собою в подорож улюблену подушку або підбирати для сну кімнати, яка максимально нагадує ваше звичне місце для сну. Перша ніч в новій обстановці дійсно може виявитися важкою, але з часом мозок адаптується і його первісна пильність присипляється.
Здоров’я завжди на першому місці. Якщо ви потребуєте допомоги, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Ви отримаєте професійну допомогу та персоналізований підхід до вашого лікування, спрямований на досягнення оптимального стану здоров’я.