Багато століть люди асоціювали кров з потоком життя. З давніх часів крові приписують містичні і лікувальні властивості. Наприклад, в релігії існує обряд причастя людини, коли їй дають випити вино, яке символізує кров Ісуса Христа.
Багато людей вірять, що, до речі, підтвердили лікарі, що характер людини обумовлений групою крові. Так, особливо велике значення цьому надають японці. Першій групі крові вони приписують рішучість і самовпевненість, другий — замкнутість, надійність, третій – розум і честолюбство, четвертій — врівноваженість. Більш того, віра в це настільки сильна в Японії, що вас навіть можуть не взяти на роботу, якщо у вас «невідповідна» група крові.
Вона розносить по організму такі речовини як гормони, ферменти, кисень, які підтримують різні життєві процеси. Серце дорослої людини за день може перекачувати близько 10 тисяч літрів крові! Це при тому, що один удар серця виштовхує в артерію близько 130 мг.
У спокійному стані нормальним вважається пульс в 60–80 ударів серця на хвилину. У жінок серце б’ється частіше на 6–8 ударів на хвилину. Щоб пройти від серця до пальців і назад, крові треба всього 16 секунд, 8 секунд — до мозку і всього 6 секунд — до легень.
Коли ми відчуваємо важкі фізичні навантаження, пульс може частішати більш ніж до 200 ударів на хвилину. Така властивість організму дозволяє виконувати терморегуляторную функцію крові, чим забезпечується рівномірний нагрів тіла, а також забезпечується дихальна функція, тобто постачання всіх м’язів і тканин киснем.
До речі, якщо скласти загальну площу альвеол (судини, які проводять кров від серця), то вона буде еквівалентна площі тенісного корту. Загальне число таких судин в обох легень досягає 700 мільйонів. Загальна ж довжина судин в тілі людини дорівнює приблизно 100 тис. км, що майже в 2,5 рази більше довжини екватора!
Еритроцити допомагають виробляти газообмін між тканинами. Вони живуть близько 120 днів, після чого руйнуються в селезінці і печінці. Захисну функцію крові здійснюють білі клітини лейкоцити. Тривалість їх життя — від декількох діб до декількох років. За згортання крові відповідають безбарвні тільця тромбоцити, які живуть всього 8–10 днів в організмі.
Щогодини в нашій крові руйнується близько мільярда еритроцитів, двох мільярдів тромбоцитів і 5 мільярдів лейкоцитів. Нові тільця виробляються в кістковому мозку, який за 70 років життя встигає створити близько тонни лейкоцитів і 650 кг еритроцитів.
Вже з моменту зародження нового життя проявляється захисна функція крові матері, яка постачає зародок киснем і живильними речовинами, захищає його від хвороб і виробляє власні речовини.
Отже, кров грає величезну роль в нашому організмі. У сучасному світі дуже важливо підтримувати її здоровий стан: правильно харчуватися і дотримуватися збалансованого рівеня вітамінів і мінералів. Варто вживати достатню кількість продуктів, що містять залізо: гречку, червоне м’ясо, водорості, сушені овочі, а також продукти, багаті вітамінами С і В12, що допомагають засвоювати залізо.