Сьогодні про проблему йодного дефіциту є багато інформації. Найчастіше такі публікації мають не зовсім точні відомості, які часом більше можна визначити як міфи, що переходять з однієї статті в іншу.
Між тим, проблема йодного дефіциту досить актуальна, тому що більша частина густозаселених територій відчуває нестачу йоду у воді, грунті та продуктах харчування місцевого походження. Нам вже добре знайоме, що йод є життєво необхідним мікроелементом, який в основному концентрується в щитовидній залозі і в крові.
Основна роль йоду — участь в утворенні гормонів щитовидної залози. В останні роки з’явилися відомості, що дефіцит йоду може розвивати хвороби молочної залози. Але головне значення йоду полягає в тому, що він є незамінним компонентом тиреоїдних гормонів, роль яких важко переоцінити. У нашому організмі немає такого органу або системи, які б не потребували їх.
Отже, одним з найпоширеніших міфів про йододефіцит є опис його симптомів. Деякі публікації містять цілі списки симптомів. Насправді йодний дефіцит проходить безсимптомно, через що його часто називають «прихований голод».
Нерідко під ознаками йодного дефіциту приводять симптоми гіпотиреозу. В дійсності при нестачі йоду в харчуванні може розвинутися це захворювання, так як щитовидна залоза буде мати потребу в цьому «будівельному матеріалі» для синтезу гормонів.
Існує помилкова думка, що «йодна сітка» допомагає визначити нестачу йоду. Але дослідження показали, що між дефіцитом йоду та потьмянінням йодної сітки на шкірі немає ніякого зв’язку. Насправді найнадійнішим методом визначення нестачі в організмі йоду є аналіз сечі на йод, так як 90% йоду, який надходить в організм з їжею, виводиться з сечею.
Наступною помилкою є віра в те, що багато продуктів багаті на йод. Але чи можна за їх допомогою нормалізувати рівень йоду в організмі? Дійсно, в морських водоростях, рибі, креветках, мідіях та інших морепродуктах міститься багато йоду. Проте його зміст залежить від місця вилову, а щоб людині поповнити необхідний запас йоду за допомогою продуктів харчування, їх треба споживати у величезній кількості. Схоже, це доступно тільки японцям.
Вище ми вже відзначили, що це свого роду прихований голод. Кілька років тому одним з його проявів вважався зоб. При цьому його поширеність визначалася географічно. Але сьогодні в будь-якій частині планети можна знайти людей, які страждають зобом. І найчастіше хвороба протікає безсимптомно, в чому і полягає її підступність. Адже лікування потрібно починає своєчасно.
Добова потреба в йоді становить 100–200 мкг, а в період вагітності — 230–260 мкг. За відомостями Всесвітньої організації охорони здоров’я, нестача йоду є найголовнішою причиною розумової відсталості, яку можна попередити.
Одним із способів профілактики дефіциту йоду є вживання в їжу йодованої солі. Йодована сіль — профілактичний продукт, який рекомендується практично всім. Думка, що споживання йодованої солі може привести до надлишку йоду в організмі — ще одна помилка. Нормативи вмісту йоду в солі розраховані на покриття фізіологічної потреби організму в мікроелементі.