Що відбувається у мозку з віком?

Чому наш мозок в старості відмовляється працювати в повну силу? Вчені давно помітили, що з віком в мозку послаблюються процеси збудження і гальмування нейронів, виникають проблеми з виробленням умовних рефлексів. Але що запускає ці нейрофізіологічні процеси?

Ще недавно вважалося, що процеси старіння мозку супроводжуються розривом синапсів і укороченням нейронних відростків. Тобто нейронні зв’язки рвуться, а простір, що звільнився займають міжклітинний матрикс і рубцева тканина. Вчені також змогли описати старіючий мозок за зовнішніми ознаками: втрачається частина обсягу, він весь ніби зменшується, кора стає тоншою, порожнини в глибинних структурах розширюються.

Результати нещодавніх досліджень

Але останні дослідження вчених показали, що щільність нейронних відростків і міжнейронні контакти з віком не змінюються.

У чому тоді причина старечої забудькуватості, повільності мислення та інших когнітивних здібностей? Британські нейробіологи стверджують, що з часом синапси в мозку починають частіше руйнуватися і створюватися заново.

Основою хорошої пам’яті та інших когнетівних здібностей є міцність синаптичних зв’язків. При цьому важлива не так кількість, скільки якість міжнейронних з’єднань. Експерти кажуть, що з віком динаміка міжнейронних з’єднань стає хаотичною. Часті руйнування і побудови синапсів заново погіршують проведення нервового сигналу.

Вчені визначили шляхом досліджень, що відмінним засобом від зменшення головного мозку в старості є піша ходьба. Але гуляти треба регулярно – не менше 10-15 км за тиждень.

Ще один спосіб запобігти пошкодження мозку – медитація. Дослідження із застосуванням МРТ підтвердили, що медитативні практики здатні збільшувати обсяги деяких відділів мозку. Тривала практика медитацій впливає в основному на структури, пов’язані з увагою і обробкою сенсорної інформації.

Здоров’я завжди на першому місці. Якщо ви потребуєте допомоги, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Ви отримаєте професійну допомогу та персоналізований підхід до вашого лікування, спрямований на досягнення оптимального стану здоров’я.