У деяких людей будь-яке джерело світла, будь то сонце, лампа розжарювання або лампа денного світла, викликає дискомфорт, при якому сльозяться і закриваються очі. У цьому випадку мова йде про світлобоязнь, яка може ще супроводжуватися і головним болем.
Отже, світлобоязнь (або фотофобія) — це хвороблива чутливість ока до світла, при якій вона викликає неприємні відчуття в очах і змушує сильно жмуритися. Однак світлобоязнь не є хворобою, а, скоріше, симптомом.
Для нормального зорового сприйняття існує певний рівень яскравості світла. Коли яскравість перевищує цей рівень, то зір погіршується і виникає неприємне почуття засліплення. Але така реакція очей є нормальною і не вважається світлобоязню. Порушенням є хворобливі відчуття, які з’являються при звичайній яскравості світла. Іноді зустрічається і повна непереносимість світла.
Симптомами світлобоязні є спазми повік, різь в очах, сльозотеча і головний біль.
Причини світлобоязні можуть бути самими різними. Найпоширенішою є тривале перебування в погано освітленому приміщенні, а потім у раптовій появі світла. У цьому випадку зіниця не встигає швидко адаптуватися до висвітлення, що й викликає світлобоязнь. Але така світлобоязнь проходить досить швидко.
Світлобоязнь є досить поширеним симптомом таких захворювань як кон’юнктивіт, кератит, іридоцикліт, увеїт, травми очей, а також такі загальні захворювання як застуди або мігрень.
Досить часто світлобоязнь спостерігається у альбіносів, так як у них промені світла потрапляють в око не тільки через зіницю, а й через тканину райдужної оболонки, позбавленої пігменту. І люди зі світлими очима більшою мірою схильні до підвищеної чутливості до світла, ніж кароокі.
Зараз лікарі-офтальмологи встановили, що світлобоязнь з’являється і при тривалому сидінні перед монітором комп’ютера, що викликається розвитком підвищеної чутливості очей до світла і вітру на тлі постійного пересихання і зорових навантажень.
Світлобоязнь може стати побічним явищем деяких лікарських препаратів, наприклад, фуросеміду, хініну, беладони, доксицикліну і тетрацикліну.
Якщо ви помітили у себе прояви світлобоязні, то в першу чергу необхідна консультація лікаря-офтальмолога. Досвідчений фахівець визначить причину такої патології і, перш за все, направить на лікування основного захворювання, симптомом якого проявилася світлобоязнь.
Якщо світлобоязнь носить вроджений характер і пов’язана з природними чинниками, то частково вирішити цю проблему можна носінням спеціальних лінз, які пропускають менше світла і роблять життя більш комфортним.