Що таке продукти з «негативною калорійністю»?

Люди, які борються із зайвою вагою, постійно знаходяться в пошуку таких продуктів, від яких не гладшають. Нещодавно в дієтології з’явився новий термін «продукти з негативною калорійністю», що дає багатьом надію на те, що можна худнути в процесі їжі. Тобто, на перетравлення цих продуктів і їх засвоєння, йде більше енергії, ніж вони самі здатні виділити. Чи так це насправді і чи означає це, що такі продукти можна поглинати в необмеженій кількості?

Не все так просто, як здається на перший погляд. Відсутність калорійності в продуктах поняття швидше умовне: калорійність є, але надто низька. Такі продукти дійсно не загрожують зайвими кілограмами.

Наприклад, яблуко містить близько 50 ккал, на його перетравлення і засвоєння йде 5 ккал. Виходить, що на порятунок решти 45 ккал ми повинні витратити додаткове фізичне навантаження. У той же час, нам потрібно менше напружуватися в спортзалі, щоб засвоїти яблуко, ніж, наприклад, хот-дог.

Існує ряд продуктів, які покращують метаболізм. Вони також відносяться до умовно калорійних, так як дозволяють позбутися організму від зайвих калорій шляхом поліпшення засвоєння і травлення.

У той же час не варто сподіватися, що деякі продукти можна їсти після жирної їжі, і вони приберуть зайвий жир і виведуть з організму зайві калорії. Таких продуктів не існує.

Пропонуємо познайомитися зі списком продуктів з «негативною калорійністю», багатих водою і великою кількістю клітковини. Користь їх вживання в тому, що в значних кількостях вони насичують організм і знижують споживання іншої їжі. Це і призводить до процесу втрати зайвої ваги.

Список продуктів:

– Зелені овочі (листя салатів, кабачкові, огірки, спаржа, стручкова квасоля, селера, цибуля шпинат, баклажан, болгарський перець);

– фрукти і ягоди (полуниця, малина, кавун, ананас, грейпфрут, яблука, лимон);

– спеції і трави (червоний пекучий перець, імбир, насіння льону, гірчиця, тмин, кріп);

– оливкове і льняне масло;

– морські водорості і морська капуста;

– чиста вода.

З корисністю даних продуктів погодиться кожен, але харчуватися тільки ними буде неправильно. Адже організм буде відчувати дефіцит білків і вуглеводів, що призведе до зниження енергетичного запасу і виснаження організму. В цьому випадку при всій своїй худорбі, ви будете мати, скоріше, виснажений вигляд, ніж здоровий.

Найоптимальніше і корисне харчування – це поєднання низькокалорійних овочів і фруктів з нежирними сортами м’яса і риби. Дуже важливі і злакові культури, приділяйте увагу каам і молочним продуктам.

Низькокалорійні продукти особливо корисні, якщо бажання перекусити спіткало вас пізно ввечері або вночі. Салатик зі свіжих овочів, заправлений оливковою олією, точно не завадить вам заснути і не зашкодить фігурі.

Пам’ятайте про фізичні навантаження і позбавленні від шкідливих звичок. Все це допоможе вам продовжити молодість, здоров’я і красу!

Здоров’я завжди на першому місці. Якщо ви потребуєте допомоги, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Ви отримаєте професійну допомогу та персоналізований підхід до вашого лікування, спрямований на досягнення оптимального стану здоров’я.