Наш організм переносить передчуття болю гірше, ніж сам біль. Такий висновок зробили дослідники, коли виявили, що невелика ймовірність отримати болючий удар струмом викликає більший стрес, ніж впевненість в тому, що це точно трапиться.
В ході експерименту 45 добровольцям запропонували зіграти в просту комп’ютерну гру, яка за принципом нагадує наперстки: потрібно перевернути камінь, під яким могла б виявитися змія. На екрані індикатор при цьому показував ймовірність зустрічей зі змією. Якщо змія все-таки виявлялася під каменем, гравець отримував невеликий удар струмом. Щоб оцінити рівень стресу учасників, вчені стежили за шириною їх зіниць, інтенсивністю потовиділення, серцебиттям, розпитували про суб’єктивні відчуття. Виявилося, чим вище рівень невизначеності, тим більший стрес відчувають люди. Кульмінаційними виявилися моменти, коли ймовірність отримати удар струмом склала 50%. А коли шанси зустрітися зі зміями становили 0% і 100%, учасники змогли максимально розслабитися. Але самі напружені моменти – це коли учасники не знають, чим закінчиться подія. Ця невизначеність і змушує людину напружуватися.
Така схема працює в багатьох життєвих ситуаціях: коли ми чекаємо результатів медичних аналізів, відповіді резюме, вердикту судді і навіть розв’язки напруженого фільму.
І хоч у нас не завжди є можливість контролювати свої переживання, саме страх болю, очікування небезпеки в минулому допомагав людині еволюціонувати і виживати.
Якщо у Вас виникли проблеми зі здоров’ям, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Тут вам забезпечать кваліфіковану допомогу та підберуть індивідуальне лікування, спрямоване на покращення вашого стану здоров’я. Ваше благополуччя є нашим пріоритетом.