Нам часто здається, що наші діти-підлітки не мають страху. А як ще пояснити необдумані і ризиковані вчинки: посиденьки на дахах, джампінг з мосту, небезпечні трюки на велосипедах та ін.? У чому причина дурних рішень молоді, які можуть коштувати життя?
Але вчені стверджують, що нічого дивного в такій поведінці підлітків немає: дослідження показали, що причина розкутості криється в біологічній мотивації.
Як показали дослідження, проведені в університеті Техасу, тінейджери більш сприйнятливі до нагород, ніж діти або дорослі. Автором дослідження став професор Рассел Полдрек, який зробив значні просування в галузі вивчення ділянок мозку підлітків, що відповідають за таку поведінку і механізм їх дії.
Як говорить професор Полдрек, необдумані вчинки підлітків, наприклад, такі як експерименти з наркотиками або випадковий секс, викликаються активністю мезолімбічною дофаміновою системою. Ця система і є коренем «всіх зол» в поведінці підлітків.
У ході дослідження співробітники університету використовували зображення мозкової активності, отримані методом ядерного магнітного резонансу.
Учасники експерименту, віком від 8 до 30 років, повинні були виконати завдання по сортуванню абстрактного зображення в одну з двох категорій. Після цього їм показувалася правильна відповідь. За кожну правильну відповідь учасники мотивувалися певною сумою грошей.
Експертів найбільше цікавив момент, в якому мозок учасників реагував на помилку або різницю між очікуваним і фактичним результатом дії.
“Вивчення як процес, схоже, будується на очікуванні помилки, бо якби світ був саме таким, як ви від нього чекаєте, то нічого було б вивчати”, – заявив Полдрек. На основі попередніх досліджень вчені встановили, що дофамінова система безпосередньо відповідальна за очікування помилки.
Були виміряні так звані позитивні сигнали очікування помилки серед учасників в момент впізнавання правильної відповіді та розміру винагороди. При цьому у підлітків спостерігалися найбільші спалахи таких сигналів, що означає у них вироблення найбільшої кількості дофаміну.
Відомо, що дофамін мотивує до пошуку нагороди. Це підказує, що більший сигнал передбачення помилки в мозку підлітка може збільшувати мотивацію до пошуку позитивного результату, тобто до прийняття більшого ризику.
Але чи дозволяє дане відкриття зняти провину з підлітків за їх витівки? Це питання філософське …
Здоров’я завжди на першому місці. Якщо ви потребуєте допомоги, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Ви отримаєте професійну допомогу та персоналізований підхід до вашого лікування, спрямований на досягнення оптимального стану здоров’я.