Що можуть біологічно активні добавки?

Хтось знайшов у них порятунок, для когось вони здаються джерелом зла і викачуванням грошей, хтось їх пропагує, хтось нескінченно лає. Але у всіх випадках мова йде про одне — біологічно активні добавки (БАД). Що ж являють собою харчові добавки — зло чи добро? Спробуємо відповісти на це питання.

Навіщо потрібні БАДи?

Медичні погляди ніколи не були стабільними. Але протягом всієї історії людства очевидним було одне: харчування має великий вплив на здоров’я організму. Сьогодні людський організм відчуває справжній голод, але не кількісний, а якісний: продуктів харчування стало набагато більше, але вони не здатні дати організму необхідний запас корисних речовин. Щодня людина має отримувати близько 600 різних речовин (нутрієнтів). Але за допомогою однієї лише їжі, якою б якісною вона не була, отримати весь набір вітамінів і мінералів вже неможливо. Та й дозволити собі збалансований раціон за всіма параметрами може далеко не кожен.

Фахівці вважають, що причиною такої сумної картини стала несприятлива екологічна обстановка. А також склад ґрунтів і опадів. Вирощені овочі та фрукти позбавлені багатьох корисних речовин, тому що раніше вони вже були вибрані з ґрунту, на їхнє місце прийшли інші елементи, що «збагатили» ґрунт.

Хронічний дефіцит поліненасичених жирних кислот, тваринних білків, вітамінів, мінеральних речовин та харчових волокон змінив організм, зробив його вразливим і чутливим до багатьох захворювань. Це одна з причин появи нових недуг, про які ще сто років тому ще й не знали (атеросклероз, аутоімунні, неврологічні захворювання).

БАД якраз і покликані шляхом додавання до основної їжі заповнити нестачу корисних речовин в організмі. Мета добавок — допомогти у регуляції білкового, вуглеводного, жирового і інших видів обміну речовин, відрегулювати роботу організму в цілому, зміцнити імунітет, налагодити роботу шлунково-кишкового тракту і т.п.

Біологічні добавки ще прийнято називати нутрієнтами. Їх користь давно оцінили 60% жителів Європи і 80% японців, стільки ж американців. Результат можна простежити за статистикою захворювань цих країн: хворіють люди там значно менше і живуть довше. А країна Сонця, що сходить взагалі вважається лідером за кількістю довгожителів (середня тривалість життя в Японії — 92 роки).

Види харчових добавок

БАД — це концентрат природних натуральних речовин, отриманий з харчової сировини тваринного, рослинного або мінерального походження. Так само харчові добавки можуть бути отримані в результаті хімічного синтезу речовини, ідентичного природним аналогам. Потрапляючи в організм, БАД проявляє свої лікувальні властивості, допомагаючи відрегулювати роботу різних систем, усунути порушення, що призводять до захворювань.

При цьому важливо розуміти, що харчові добавки не є ліками, це тільки корисне доповнення до раціону, призначене компенсувати недолік тих чи інших речовин. Тобто позитивного ефекту від прийому БАД домогтися можна. Але повне зцілення можливе лише в комплексі з лікарськими препаратами і методами лікування.

Сьогодні БАДи випускають у формі таблеток, капсул, порошків, бальзамів, настоїв, екстрактів та ін Цікаво, що харчові добавки містяться сьогодні в багатьох продуктах харчування: від йогуртів до ковбасних виробів. Відомо понад 500 видів різних добавок, а впізнати їх присутність у продукті можна за індексом «Е» (від Europe).

Розрізняють три основні групи БАД:

  • Нутрицевтики — допомагають скоректувати хімічний склад їжі, це додаткові джерела жирів, білків, вуглеводів, вітамінів, мінеральних речовин, амінокислот, харчових волокон і т. п.;
  • Парафармацевтики — використовують для профілактики захворювань і допоміжної терапії, вони допомагають зміцнювати імунітет і покращити роботу організму в цілому;
  • Еубіотики — добавки до їжі, до складу яких входять живі мікроорганізми або їх метаболіти, які регулюють роботу шлунково-кишкового тракту і використовуються як засіб, що поліпшує опірність хворобам.

Головні властивості БАД

В даний час медицині відомо три основних корисних властивості БАД:

  1. Вони виводять з організму токсини важких металів і чужорідних речовин;
  2. Надають потужну імуностимулюючу дію за рахунок посилення ферментної захисту клітини організму;
  3. При грамотному застосуванні здатні повністю компенсувати дефіцит вітамінів, мікроелементів та поживних речовин.

Причина негативного ставлення до БАД

У нашій країні до цих пір присутнє негативне ставлення до біологічно активних харчових добавок і причин тут декілька. Перш за все, самі лікарі, багато з них, з притаманним їм здоровим консерватизмом, вважають, що всі необхідні для здоров’я компоненти людина здатна отримати з їжі.

З появою технологій, що дозволяють створювати БАД, прогресивні фахівці швидко зорієнтувалися і стали в вузах викладати студентам нову науку — нутриціологію — науку про біологічно активні добавки до їжі. Так, в США нутриціологія викладається в 150 вузах, у нас про неї знають ще дуже мало. Більшості наших лікарів найчастіше не вистачає ні часу, ні можливостей стежити за новими досягненнями молекулярної хімії, тому їм залишається довіряти рекомендаціями фармакологів, серед яких прихильників БАД ще менше, і зрозуміло чому. Результатом стає ігнорування БАД або виписування не зовсім тієї добавки, яка необхідна пацієнтові, що, зрозуміло, розчаровує.

Ще одна важлива причина негативного ставлення до добавок — поширення їх за допомогою мережевого маркетингу, коли вони практично не контролюються державою і часто на їх упаковках навіть склад не зазначений.

Виходить, що БАДи необхідні для повноцінного здоров’я, слід тільки бути розбірливим в їх виборі. Користуватися добавками не просто можна, а й треба, тільки робити це необхідно правильно: не варто приймати БАДи «про всяк випадок» і не треба сподіватися, що чудодійна таблетка здатна вирішити всі проблеми зі здоров’ям. Якщо була пройдена консультація лікаря, в результаті якої фахівець рекомендував ту чи іншу добавку, слід перевірити, чи внесений препарат до Державного реєстру біологічних добавок, рекомендованих до вживання в їжу.

Якщо у Вас виникли проблеми зі здоров’ям, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Тут вам забезпечать кваліфіковану допомогу та підберуть індивідуальне лікування, спрямоване на покращення вашого стану здоров’я. Ваше благополуччя є нашим пріоритетом.