Що краще не їсти натщесерце?

Багато людей не надають сніданку великого значення, так як просто не мають часу на його приготування. Часто в якості першої їжі в шлунок потрапляють кава, бутерброди і якісь фрукти.

Але вчені проаналізували вплив даних продуктів на організм, коли вони з’їдені натщесерце, і прийшли до висновку, що вони не годяться. Навіть такі, здавалося б, корисні апельсини і банани краще не вибирати для сніданку.

Був складений список продуктів, від яких краще відмовитися з ранку.

Перше, від чого слід відмовитися як від легкого сніданку, – це помідори і хурма. Так як обидва продукти містять дубильну кислоту і пектин, то, перетравлюючись в організмі, можуть перетворитися в шлунковий камінь.

Також з сніданку краще виключити огірки, капусту і паприку, які призводять до подразнення слизової шлунка і, як наслідок, до гастриту.

Серед овочів цей список продовжили часник і картопля. Такий прославлений своєю користю часник може привести до спазмів, якщо його з’їсти на голодний шлунок. Картоплю ж прийнято вважати важкою їжею, яка потім цілий день буде давати про себе знати.

Що ще шкідливо натщесерце, так це солодощі. Так, солодкий йогурт, прийнятий натщесерце, не принесе організму ніякої користі. Його краще випити лише через дві години після основного прийому їжі, а ще краще – перед сном.

Потрапляючи в порожній шлунок, цукор порушує кислотно-лужний баланс, призводить до утворення додаткової кількості кислоти, також порушується вироблення інсуліну. В результаті таких збоїв в організмі може істотно постраждати зір.

Окремо варто відзначити ковбаси, різні копченості та консерви. Ці продукти самі по собі не представляють нічого корисного, а тим більше – натщесерце.

Що з’їсти в першу чергу?

Головне завдання сніданку – максимально наситити організм білками і вуглеводами до обіду. Тому вранці можна приготувати собі вівсяну або гречану кашу. Вони містять багато корисних елементів, добре впливають на шлунково-кишковий тракт і зручні в приготуванні.

Але лікарі попереджають, що краще віддати перевагу звичайній крупі, а не продуктам швидкого приготування.

З кашею можна з’їсти цільнозерновий хліб, багатий клітковиною і вітамінами групи В, а також вуглеводами.

Омлет є джерелом білка. Він швидкий в приготуванні і досить поживний.

Замість кави краще випити зелений чай – він добре тонізує і має загальнозміцнювальну дію на організм.

З соками також краще почекати до обіду.

Наступного разу, коли будете вибирати продукти для сніданку, добре подумайте, що краще для вашого організму!

Якщо у Вас виникли проблеми зі здоров’ям, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Тут вам забезпечать кваліфіковану допомогу та підберуть індивідуальне лікування, спрямоване на покращення вашого стану здоров’я. Ваше благополуччя є нашим пріоритетом.