Кожен водій знає, що тривалий час за кермом стомлює. Більше того, часто стомлення може перейти у сонливість, і тоді водій ставить під загрозу не тільки своє здоров’я і життя, а й інших людей на дорозі.
Без сумнівів, сідати за кермо необхідно добре відпочивши і виспавшись. Але бувають і надзвичайні ситуації, коли крім втоми і сонливості існує почуття обов’язку, наприклад, вчасно доставити хворого до лікарні. У таких випадках доводиться бадьорити себе самостійно.
Багато хто вважає, що досить випити велику чашку кави або енергетичний напій. Поспішаємо розчарувати – кави буде недостатньо. Хоч це може зняти сонливість, але реакція все одно буде уповільненою.
– Увімкніть якомога голосніше музику, причому бадьору, і намагайтеся підспівувати. Ні в якому разі не вибирайте радіо, що передає музику релакс, так як це можуть бути останні звуки, які ви почуєте.
– Драйв водіння автомобіля також може підбадьорити. Насолоджуйтесь дорогою і своїм автомобілем в поєднанні з музикою. З цією ж метою можна застосувати кондиціонер, направивши повітряний потік в обличчя.
– Вимкніть обігрівач, так як нагріте в салоні повітря може приспати вас. Навпаки, відкрийте вікна, і нехай прохолодний нічний вітер бадьорить вас.
– Якщо у вас є попутник, попросіть його постійно підтримувати з вами розмову. І навіть якщо вам розмова абсолютно не цікава, стримуйте емоції, пам’ятаючи, що ваша мета – не заснути за кермом.
– Жувальна гумка з бадьорячим ментоловим смаком також допоможе не заснути.
– Робіть невеликі зупинки на узбіччі або в добре освітленому місці, це теж допоможе не заснути. Прогуляйтеся на свіжому повітрі, нехай ваш організм стрепенеться.
У недавньому дослідженні вчені з’ясували, що добре сприяє концентрації уваги водія синій колір в салоні автомобіля. Виявилося, що він діє не менш ефективно, ніж міцна кава. Французькі дослідники експериментальним шляхом довели, що постійний вплив синього кольору в питанні концентрації уваги виробляє такий же ефект, як міцна кава.
Таке відкриття повинні взяти на озброєння автовиробники, які можуть не тільки перевести всі інформаційні датчики і прилади на панельній дошці автомобілів на синє підсвічування, але і встановлювати додаткове освітлення синього кольору, яке не дасть вночі водієві заснути за кермом.
Статистика показує, що близько третини ДТП зі смертельним результатом є наслідком дрімоти за кермом. Коли людину хилить на сон, вона втрачає концентрацію, сповільнюються її рефлекси, слабшає візуальне сприйняття. Така ситуація змушує вчених шукати джерело збереження уваги, яке могло би впливати постійно. Є й такі радикальні пропозиції, як слабкі електричні розряди, які будуть запускатися в водійське крісло з періодичністю в 10-15 хвилин. Але зрозуміло, що більшість водіїв таку функцію просто відключать.
Використання синього кольору в поєднанні з перерахованими вище правилами здаються куди більш гуманним і надійним.