Слово «мастопатія» для багатьох жінок має загрозливе значення. Не дивно, адже в останні роки випадків захворювань мастопатією стає все більше, а в деяких випадках вона переходить в рак грудей.
На жаль, діагноз «мастопатія» у наші дні загрожує не тільки жінкам клімактеричного віку, як було ще недавно, але зустрічатися він може навіть у п’ятнадцятирічних дівчат.
Власне мастопатія являє собою доброякісні утворення молочної залози, які можуть періодично виникати, рости, зменшуватися і зникати. Однак вони можуть стати і першими провісниками розвитку злоякісних пухлин. З цієї причини жінки, які страждають на мастопаті , відносяться до групи осіб з підвищеним ризиком ракових захворювань і повинні спостерігатися в онколога.
Якщо говорити про ймовірність переродження, то вона не так вже висока: одне утворення з десяти виявляється злоякісним. Але існування цієї небезпеки не дає право навіть у юному віці безвідповідально ставитися до свого здоров’я.
Все це робить обов’язковими самообстеження молочних залоз вже з 14–15 років, а не чекати, коли біль стане таким, що лікареві залишиться тільки розвести руками. Сьогодні будь-яка жіноча консультація, поліклініка, лікарня інформують про прийоми обстеження власних грудей. Але якщо досі ви не зустрічалися з такою пам’яткою, то радимо взяти на озброєння такі нескладні поради:
1. Встаньте прямо перед дзеркалом. Уважно подивіться на свої молочні залози і відзначте, чи немає на них будь-яких випинань, втягнення або інших порушень форм, потемніння окремих ділянок шкіри грудей, особливо соска, його втягнення. Поверніться впівоберта і огляньте праву і ліву залозу.
2. Закладіть руки за голову і в такому положенні знову огляньте груди прямо та у півоберта.
3. Правою долонею обмацайте ліву молочну залозу на наявність ущільнень. Точно так обмацайте праву залозу лівою долонею.
4. Ляжте на спину, заклавши праву руку за голову, а долонею лівої руки обмацайте праву залозу. Те ж саме зробіть з лівою.
Дану процедуру необхідно проводити щомісячно у період максимального гормонального спокою (після закінчення місячних або незадовго до них). При виявленні виділень з сосків, затвердінь, пухлини в молочній залозі або пахвовій області, втягнення шкіри або соска — негайно зверніться до лікаря. Також насторожити повинні і наступні симптоми: біль у грудях, надпліччі, плечі або пахвовій області, почуття розпирання, набухання, тяжкості в молочних залозах.
Але навіть за відсутності всіх цих симптомів необхідно регулярно (особливо після 40 років) проводити діагностику за допомогою сучасної апаратури. Адже неприємні симптоми можуть і не з’явитися, але при цьому часто хвороба прогресує. Сучасна апаратура здатна виявити хворобу на самих ранніх стадіях, коли ще навіть не намацати вузлика пальцями. Настільки рання діагностика значно підвищує шанси повного лікування.
Жінки, бережіть себе!
Якщо у Вас виникли проблеми зі здоров’ям, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Тут вам забезпечать кваліфіковану допомогу та підберуть індивідуальне лікування, спрямоване на покращення вашого стану здоров’я. Ваше благополуччя є нашим пріоритетом.