Секрети японського довголіття

Японія займає перше місце в світі за кількістю довгожителів. В даний час в країні Висхідного Сонця проживає 36 276 чоловік старше 100 років. При цьому більшу їх частину складають жінки. Середня тривалість життя в Японії — 82 роки. Яким же секретом володіють японці для збереження життя і здоров’я на довгі роки?

Без сумнівів, причина міцного здоров’я жителів Японії в дієті, ментальних особливостях і здатності знаходити гармонію з навколишнім середовищем. Японці, хоч і довгожителі, але ставляться до життя як до квітки сакури — короткочасної краси. При цьому вони переконані, що тлінність окремої людини врівноважується безперервністю природного циклу. Японський письменник Кавабата говорить, що співвідношення між їжею, стилем життя і довголіттям в кінцевому підсумку виявляється ідеальним.

Багато років провідні вчені всього світу намагалися отримати «еліксир молодості», здатний зробити більш тривалим життя людей на Заході, але безуспішно. В Окінаві навіть знаходиться Центр дослідження довголіття. На цьому маленькому японському острові в Тихому океані проживає 15% жителів старше 100 років.

У чому причина такого феномену: це диво природа або особливості харчування і способу життя населення острова? Вчені зійшлися на думці, що всьому причиною звички в харчуванні: полувегітаріанска їжа з мінімальним вмістом тваринних жирів.

Місцеві жителі все життя дотримуються трьох правил:

  • їсти маленькими порціями,
  • виходити з-за столу з відчуттям неповної ситості,
  • сприймати їжу як цілющий засіб.

Далі експерти додають, що жителі Окінави п’ють чай в необмеженій кількості, вживають від душі огірки, салат, апельсини, яблука, цукіні, нежирні йогурти і водорості. Більш помірковано вони відносяться до бананів, картоплі, риби, рису, макаронів, овочів і курятині. У невеликих кількостях споживають жирну рибу, хліб, червоне пісне м’ясо, сухофрукти, піцу, морозиво. І майже відмовляються від печива, горіхів, шоколаду, рослинного і тваринного масла.

Комусь така окінавська дієта може нагадати середземноморську. Але є один нюанс: фрукти і овочі, вирощені на цій землі, мають особливими смаковими властивостями, а ось риба і м’ясо дуже схожі: у них багато полінасичених жирних кислот омега-3, кальцію, магнію і фосфору. Незважаючи на схожість, не італійцям належить рекорд довголіття. Вчені радять жителям Італії вживати більше сої, пити тільки зняте молоко, і головне — не вести сидячий спосіб життя. Всі жителі Окінави стрункі і фізично активні.