«Людина — це те, що вона їсть!” Ця фраза давно стала головним принципом дотримання здорового харчування з метою збереження здоров’я і продовження життя. Серед безлічі різноманітних теорій про здорову їжу на особливому місці знаходиться роздільне харчування. Але до цих пір дієтологи не зійшлися в загальній думці щодо даного методу вживання їжі.
Вперше світ почув про роздільне харчування від американського дослідника-медика Герберта Шелтона, який детально описав новий метод у своїй монографії на дану тему. Г. Шелтон встановив, що кожен продукт засвоюється конкретним відділом шлунково-кишкового тракту, де виробляються необхідні для перетравлення ферменти. Тобто кожен продукт має свою швидкість перетравлення. Так, м’ясо перетравлюється довше за все, тоді як вуглеводна їжа розщеплюється набагато швидше. А якщо змішати ці різні за якістю перетравлення продукти, то це може призвести до порушень функцій шлунково-кишкового тракту.
Автор дослідження вважає, що в основі роздільного харчування лежить поділ всіх продуктів на поєднувані і не поєднувані. У першу чергу мова йде про розмежування столів на вуглеводний і білковий. До вуглеводного столу відносяться продукти, основу яких складають, природно, вуглеводи: злаки, борошно, крупи, солодке, картопля.
Отже, прихильники роздільного харчування кажуть, що коли у шлунку змішуються несумісні продукти, то це ускладнює процес перетравлення, а погано переварена їжа відкладається в організмі у вигляді шлаків і жиру. Пояснення даного негативного факту лежить в тому, що для розщеплення білків потрібно кисле середовище, тоді як для вуглеводів — лужне. Тобто умови переварювання різних продуктів кардинально відрізняються.
Якщо наше меню складається одночасно з білків і вуглеводів, то одні продукти засвояться гірше інших. Наприклад, фрукти, з’їдені на порожній шлунок, вже через 15–20 хвилин будуть переварені, а от якщо з’їсти їх відразу після м’яса, то вони затримаються в шлунку і викличуть процес бродіння і гниття. Результатом такого звичного для більшості з нас меню стає те, що їжа надходить у нижні відділи травного тракту погано обробленою, а це стає причиною відкладення жиру і додаткового навантаження на підшлункову залозу. Неперетравлена їжа загрожує нашому організму запорами та багатьма іншими захворюваннями.
Прихильники роздільного харчування пропагують його як найкращий метод для швидкого проходження продуктів харчування по травному тракту, що виключить проблему бродіння і гноїння, зменшить ризик інтоксикації організму. Частим результатом роздільного харчування стає скидання зайвої ваги, налагодження роботи органів шлунково-кишкового тракту, поліпшення загального стану здоров’я.
Але є й ті, хто не вважає роздільне харчування корисним. Критики теорії у своїх доказах спираються на те, що при роздільному харчуванні штучно порушується нормальне травлення. З початку свого виникнення як окремого біологічного виду людина завжди харчувалася змішаною їжею, природа ідеально сформувала органи травлення людини для перетравлення водночас самих різних продуктів. Якщо ж зробити акцент на роздільному харчуванні, то наші органи «відвикнуть» приймати пельмені та бутерброди, салати й борщі. А поїдання смачних пиріжків на святі може обернутися для прихильника нової методики зовсім не святом.
Але, можливо, не варто кидатися в крайнощі, а постаратися адекватно розподілити продукти харчування у своєму раціоні, не змішуючи молоко з рибою і шоколадний торт з пивом.
Пропонуємо кілька простих правил, дотримання яких допоможе радіти життю не тільки в процесі трапези, але і після неї.
Запам’ятайте, що овочі зі зниженим вмістом крохмалю поєднуються із зеленню, пісним м’ясом, сиром і яйцями. При цьому можна додати невеликий шматочок хліба.
Крохмальні ж плоди поєднані з крупами (наприклад, рис і кабачок). Свіжі помідори краще вживати тільки з бринзою, сиром, при цьому не захоплюватися сіллю.
Фрукти рекомендується з’їдати окремо від усіх інших продуктів.
М’ясо, риба і птиця тим краще засвоюються, чим більше вони.
Хліб теж краще їсти окремо, його можна намазати тонким шаром вершкового масла, але не використовувати його як прикуску до обіду або вечері.
Кожен самостійно вибирає, як йому харчуватися. Але варто не забувати, що звичні нам з дитинства стереотипи харчування здатні стати серйозним бар’єром на шляху до здоров’я.