Родимки: у чому небезпека?

За народним повір’ям, чим більше у дитини родимок, тим щасливішою буде її доля. Чи дійсно розмір щастя залежить від кількості родимок на тілі? І що таке взагалі родимки?

Насправді, родимки — це слабкі місця нашої шкіри і з’являються вони незалежно від нашого бажання, по спадковості. Найчастіше родимки ніяк не впливають на наше життя і особливої уваги їм ніхто не надає. Але бувають випадки, коли ці темні цятки починають запалюватися, збільшуватися, їх стає більше, а іноді раніше непомітна родимка перетворюється на меланому, а це вже вимагає медичного втручання, тому що несе в собі певну загрозу.

Чому з’являються родимки?

У кожної людини на тілі є та або інша кількість родимок, які з’явилися ще в дитинстві чи юнацтві. Родимки й родимі плями з’являються генетично і появу їх зупинити неможливо. Вони можуть бути різних видів і, як правило, виникають через збільшення числа мелантоцитів на межі епідермісу і дерми. Найчастіше родимі плями з’являються до настання зрілості, а також під час статевого дозрівання і вагітності. У людей старше 35 років родимки продовжують з’являтися, зазвичай в місцях, захищених одягом, це так звані диспластичні невуси, на тілі їх може бути більше 100 штук.

Наскільки небезпечні родимки?

В основному родимки безпечні і якщо вони не змінюються з плином часу, то не повинні викликати занепокоєння. Буває, що родимка йде в більш глибокі шари шкіри і починає виштовхуватися над поверхнею шкіри, стаючи опуклою. Такі родимки називають дермальними. Якщо навколо родимки з’являється білий ободок, то це означає, що незабаром родимка розсмокчеться. Але якими б не були зміни, консультація лікаря необхідна в будь-якому випадку. Адже на ранніх етапах меланому розрізнити практично неможливо від звичайної родимки, і тільки дерматолог зможе правильно визначити початкові перетворення.

Одним з найбільш пояснюваних шляхів появи родимки є так само ультрафіолетове опромінення, під дією якого на шкірі утворюються так звані уламки активних молекул, здатні порушити генетичний апарат клітин і спровокувати появу пухлини. Такий розвиток відбувається особливо швидко, якщо родимка травмована. У цьому випадку клітини меланоцити починають швидко розмножуватися, прагнучи «залікувати травму». А якщо людина схильна якимось чином до розвитку пухлин, то родимка може перерости в меланому.

Це і є причиною того, що засмага шкідлива, особливо для тих, хто спадково схильний до утворення пухлин. Найкраще загоряти до полудня під розсіяними променями сонця, а після виходу з морської води необхідно насухо витиратися, так як солона вода має властивість накопичуватися на родимках, тому що вони опуклі. Ці крапельки утворюють ефект збільшувального скла, і, проходячи через них, сонячні промені діють в кілька разів активніше, викликаючи сильні опіки.

Є категорії людей, для яких сонячні промені найбільш небезпечні: світлошкірі люди, ті, у кого на тілі більше 30 родимок, для людей з генетичною схильністю до меланоми, для людей, які раніше отримували сильні сонячні опіки, а також тих, хто живе в жаркому кліматі.

Що має насторожити у змінах родимки?

Звичайно ж, небезпеки надають зміни родимки, які можна визначити при огляді:

  • зміна кольору,
  • нерівномірний колір,
  • поява запалення або почервоніння навколо родимки,
  • збільшення в розмірах або ущільнення,
  • виникнення у основі вузликів або відростків,
  • свербіж, печіння, поколювання, напруга в області родимки,
  • лущення, тріщини, зміна шкірного покриву навколо родимки.

Будь-які із згаданих проявів повинні стати причиною для звернення до лікаря-дерматолога.

У якому випадку слід видаляти родимку?

Родимки й родимі плями є у кожної людини, тому профілактичне їх видалення не виправдано. Але якщо родимка починає заважати, зачіпається одягом, занадто відкрита і вразлива, знаходиться в зоні гоління або просто виглядає неестетично — необхідна консультація лікаря, він вирішить, як з нею вчинити, а самому видаляти родимки вкрай небезпечно. Процедура видалення повинна відбуватися в стаціонарі після всіх необхідних обстежень і аналізів.

Сучасна медицина видаляє родимки швидко і безболісно, використовуючи при цьому самі передові технології. Серед найпоширеніших – електрокоагуляція, що дозволяє швидко видалити родимку і зупинити ріст злоякісних клітин. Також ефективне лазерне видалення родимок, кріотерапія, радіохвильова хірургія.

Неприємні факти

Меланома — одне з найпідступніших онкологічних захворювань. Одного разу зачепившись за поверхні шкіри, хвороба може розвиватися протягом 5–50 років, а потім, вибравши найбільш вразливе місце — родимку або пігментну пляму — поодинокі клітини зріючої пухлини починають заглиблюватися. Небезпека полягає ще й у тому, що навколо родимки злоякісні клітини недостатньо зчеплені одна з одною, тому починають спонтанно відриватися і розлітатися по всьому організму, вражаючи різні системи та органи.

Більшість учених сходяться на думці, що перехід меланоми з розряду рідкісних захворювань у досить поширені — наслідок екологічної проблеми, стоншення озонового шару планети, більш інтенсивний вплив ультрафіолету на людей.

Якщо у Вас виникли проблеми зі здоров’ям, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Тут вам забезпечать кваліфіковану допомогу та підберуть індивідуальне лікування, спрямоване на покращення вашого стану здоров’я. Ваше благополуччя є нашим пріоритетом.