Реклама спотворює пам’ять

Сьогодні складно уявити наше життя без реклами. Банери, плакати, етикетки, блискучі вивіски оточують нас повсюдно. Реклама може бути дотепною і цікавою, але може і дратувати своєю нав’язливістю і несмаком. Недавні дослідження показали, що реклама може відновлювати в пам’яті людей такі речі, які ніколи з ними не відбувалися.

Американські вчені розробили експеримент, щоб протестувати ефекти реклами на пам’ять.

Групі людей було запропоновано прочитати рекламу, яка в подробицях описує смак фіктивного продукту повітряної кукурудзи, виробленої відомою торговою маркою. Потім половині учасникам експерименту запропонували спробувати повітряну кукурудзу, позначену фіктивною назвою. Через тиждень ті, хто просто прочитав детальний опис продукту в рекламі були більше впевнені в тому, що вони їли повітряну кукурудзу цієї марки, ніж ті люди, які пробували її справді.

Люди, які читали рекламу з менш вражаючим текстом, з меншою мірою стверджували, що їли саме цей попкорн і насилу згадують про це. У ході експерименту було виявлено, що якщо споживачі помилково вірять, що вони спробували продукт розрекламованої марки, то оцінюють цей продукт так, ніби пробували його в реальності. Таке відкриття стало несподіваним для вчених.

Саме феномен помилкової пам’яті, свідомо чи несвідомо, використовують рекламодавці в маркетингових цілях.

Однак психологи заявляють, що не існує зв’язку між впливом на помилкову пам’ять і рішенням покупця придбати попкорн саме цієї марки.

Також дослідники виявили, що якщо замінити відому назву марки власним винаходом, але з тією ж назвою продукту і яскравою рекламою, ефект буде значно нижчим.

Своїм експериментом дослідники прагнули навчити споживачів бути більш пильними, коли вони зустрічають вражаючу рекламу, так як це може створити помилкову пам’ять про продукт.