У дитячих установах зараз прийнято брати дозвіл у батьків для проведення проби Манту. Батьки, у свою чергу, виявляються в ситуації вибору — робити чи не робити. Їх можна зрозуміти, адже в засобах масової інформації не раз говорилося про трагічні випадки, що сталися після даної процедури. Спробуємо з’ясувати, що таке реакція Манту і чи потрібна вона.
Реакція Манту — це основний метод профілактичного обстеження дітей на туберкульоз, свого роду імунологічний тест, який показує, чи є в організмі туберкульозна інфекція чи ні.
Буквально реакція Манту — це реакція організму на введення туберкуліну. Кожен з нас в дитинстві неодноразово проходив через цю процедуру і пам’ятає, що у місці введення препарату в шкіру виникає специфічне запалення, здуття або почервоніння. Така реакція виникає внаслідок інфільтрації лімфоцитів. Тобто фрагменти мікобактерій як би притягують до себе лімфоцити з пролягають поблизу кровоносних судин шкіри. Однак в реакцію вступають не всі лімфоцити, а лише ті, які вже заражені паличкою Коха. У тому випадку, якщо організм вже мав можливість познайомитися з реальною мікобактерією туберкульозу, то таких лімфоцитів буде більше, а запалення буде більш інтенсивним.
У такому випадку реакція буде визначена як «позитивна». Вимірюючи лінійкою діаметр папули, лікарі оцінюють напруженість імунітету до туберкульозної палички. Простіше кажучи, реакція організму на туберкулін можна назвати алергією.
Туберкулін з діагностичною метою застосовується досить давно, однак механізм його дії всі ці роки залишається спірним. До цих пір вчені до кінця не з’ясували в точності механізм взаємодії туберкуліну з імунною системою. Справа в тому, що туберкулін не є справжнім токсином, і антигеном його теж складно назвати, так як після його введення в організмі не утворюються антитіла.
Батьки повинні знати, що туберкулін не несе в собі туберкульозну паличку, а містить лише продукти її життєдіяльності.
Будь-який чесний практикуючий лікар підтвердить, що Манту часто викликає побічні ефекти від проблем зі шкірою до порушення поведінки. Найбільш частим побічним явищем є головний біль і запаморочення, лихоманка, підвищення температури до 40 градусів, блювання, алергічні висипання на шкірі, свербіж в області папули.
Чи потрібна проба Манту взагалі? На це питання ВОЗ відповідає ствердно — для країн з актуальністю туберкульозу, а це безпосередньо відноситься до країн СНД, — потрібна. Більш того, ця проба є однією з дієвих заходів контролю інфекції. Однак не слід забувати про протипоказання. Серед протипоказань можна відзначити наступні: