Рак передміхурової залози (простати) – розповсюджене онкологічне захворювання з первинним ураженням передміхурової залози. Зустрічається серед чоловіків старшої вікової групи, здебільшого після 40 років.Скарги з”являються на пізніх, невиліковних стадіях захворювання, тому у світовій практиці проводиться раннє, своєчасне виявлення та лікування хвороби. До факторів ризику, що впливають на розвиток карциноми простати (раку передміхурової залози) відносять расову принадлежність, дієту з високим вмістом тваринних жирів, контакт із важкими металами, тощо.
Своєчасне виявлення захворювання на лікованих стадіях можливе завдяки сучасній діагностиці (встановлення маркерів раку простати), яка доступна на сьогодні кожному пацієнту та використовується в нашій лабораторії. Маркером захворювання є простато-специфічний антиген (ПСА) який визначається в крові. Підвищення його рівня дає змогу запідозрити рак на лікованих стадіях, провести радикальне його лікування, що значно покращує прогноз відносно одужання. Згідно рекомендацій Європейських колег, профілактичний огляд уролога та контроль ПСА потребує кожен чоловік після 40 років 1 раз на рік!
Стадію раку простати визначають по трьом параметрам:
Після встановлення попередного діагнозу, для його уточнення показана біоспія передміхурової залози, яка проводиться під УЗД контролем. Суть методу полягає у вибірковому заборі тканини простати (під місцевим знеболенням) з послідуючим її вивченням під мікроскопом. Тому останнє слово в діангостиці за гістологом, який вивчає дані біопсії.
Лікування раку простати залежить від встановленого діагнозу на основі даних скарг, результатів обстеження (ПСА, УЗД, біопсія) та додаткових методів обстеження. Основні тактики лікування: очікування, спостереження та оперативне лікування. Очікування та спостереження доцільне із життєвим прогнозом до 10 років. Пацієнтам з життєвим прогнозом більше 10 років проводиться радикальне лікування. Важливо відмітити, що операція проводиться із збереженням статевої функції та не впливає на чоловічу силу.
Відновлення після операції триває в середньому 5-7 днів, після чого пацієнт може повернутись до звичайного ритму життя.
Г.В. Журенко