Як зберегти здоров’я? Які засоби профілактики є найефективнішими? Що обрати для лікування захворювань: сучасні синтетичні медикаменти чи краще допоможе народна медицина? Відповіді на ці та подібні запитання хвилюють протягом життя кожну людину. Адже всі ми – діти природи, наш організм – це тендітна система, яка неодмінно реагує на будь-які зовнішні прояви хворобами та розладами.
Розвиток сучасних технологій привів до того, що з метою лікування людина стала випробовувати на собі безліч нових методів, далеких від істотних, і наслідки їх досить часто невтішні. Але вроджена інтуїція підказує нам, що найкращий лікар – це природа, саме вона підкаже, де шукати справжні ліки. Тепер у прогресивній медицині спостерігається тенденція вороття до найстаріших методик, які рятували ще наших далеких предків. Однією з них є гірудотерапія (від лат. Hirudina – п’явка), – лікування п’явками. Саме гірудотерапія, так як і фітотерапія, стала одним із провідних напрямків, який використовує у своїй практиці «Центр Сімейної Медицини» – приватний медичний заклад, яким пишається Кам’янець-Подільський.
Гірудотерапія має довгу та насичену історію. Вже з моменту появи людини на землі проблемою існування були хвороби, тому методи лікування пізнавались завжди і часом зовсім несподівано, як, наприклад, цілющі укуси п’явок. Перші згадки про лікування пиявками відносяться ще до 1500 року до н.е. і знаходяться у папірусі Еберта. Крім того, з фресок саркофагів та настінних розписів давньоєгипетських пірамід стає відомо, що пиявки були досить популярними при лікуванні різних захворювань. Про корисний вплив п’явок згадується також у давньоперських, давньоєврейських, давньоіндійських письменах. Ще більше розкрились цілющі властивості цих маленьких кровопивць середньовічним цілителям. Щоправда гірудотерапія у цей період зазнала перешкод з боку католицької церкви, так як до п’явок, як до всіх «гадів», відносились вкрай негативно. Але свідомі лікарі не могли звертати уваги на безпідставні забобони і продовжували рятувати хворих, використовуючи корисну дію п’явок.
Свого розквіту гірудотерапія зазнала у XVIII ст. У той час експорт п’явок з Росії був на одному рівні з експортом зерна. Але така надмірна популярність лише дискредитувала гірудотерапію. Справа у тому, що, відчувши легкий спосіб наживи, з’явилося багато шарлатанів та делитантів, які використовували п’явок, незважаючи на деякі протипоказання, наприклад, вагітність на пізніх строках, що часто призводило до протилежних лікуванню результатів. Лише наприкінці XIX століття медицина знов звернулась до вивчення механізму терапевтичної дії, яку спричиняли пиявки. Використання методів гірудотерапії військовим хірургом М. Піроговим під час Кримської війни врятувало тисячі життів, коли відомий лікар заміняв скальпель п’явкою!
Сьогодні лікування пиявками набуває нового значення. Вивчення цих корисних плазунів довело, що вони мають комплексний вплив на організм людини: покращується фізичний, енергетичний та духовний стан. Таким чином, створюється оптимальний баланс, такий необхідний для задовільного відчуття життя.
Дехто може засумніватися у користі п’явок, мовляв: невже оті неприємні слизькі істоти, яких продавав Дуремар у казці про Буратіно, здатні рятувати від тяжких захворювань? Які саме хвороби підвладні гірудотерапії? Спробуємо розібратися.
На земній кулі існує близько 400 видів п’явок, але, звичайно, не всі вони можуть використовуватися у лікарський практиці, а лише медична, аптекарська та лікувальна. Медична п’явка представляє собою кільчастого черв’яка довжиною до 12 см з 5 парами очей та 3 зубчастими щелепами, на кінцях яких відкриваються протоки слинних залоз. Вирощують ці підвиди на спеціальних біологічних фабриках та зберігають у холодильниках.
При дослідженні механізму дії п’явок стало відомо, що головна їхня таємниця криється у виділеннях, секреті, який міститься у слині. Виявляється, що секрет пиявки — це справжня таблиця Мєндєлєєва за вмістом активних біологічних речовин, які мають сильний вплив на організм та, що головне, не мають побічних ефектів. Головним складовим слини є гірудін, який перешкоджає згортанню крові, саме тому утворені ранки довго кровоточать. Під час лікування корисні речовини потрапляють у кров та починають активно впливати на всі органи людини. Ще один дивний факт — п’явка «відчуває» хворобливе місце та працює тільки з по-справжньому хворим органом. Лікування пиявками складається із таких факторів: рефлекторний, механічний та біологічний. У процесі багатовікового лікування пиявками були виявлені протизапальні, бактеріостатичні, літичні, протисклеротичні властивості слини пиявки. Саме тому їх використовують при лікуванні багатьох захворювань, крім того, нерідко пиявки допомагають уникнути оперативного втручання, а інколи стають єдиним засобом лікування.
Отже, гірудотерапія виліковує сьогодні гінекологічні, урологічні, неврологічні, сердечно-судинні захворювання, а також справляється з запаленням роговиці, гайморитом, отитом, невритом слухового нерва, варикозним розширенням вен, долає вірус, наприклад, грип, бронхіт. Надзвичайно часто хворих турбують біль у животі, причину якого можна встановити лише після того, як була надана кваліфікована консультація лікаря. Досвідчений спеціаліст, поставивши такі діагнози гастроентерології як холецистит, закріп, дискинезія жовчовивідних шляхів, жовчокамінна хвороба, коліт та панкреатит, призначить оптимальний курс лікування пиявками. Останні роки неймовірно популярним стало використання п’явок у косметології, адже з їхньою допомогою можливо позбутися набряків, розгладити зморшки, підтягнути груди та навіть зменшити прояви целюліту.
Крім прямого лікування конкретних хвороб, гірудотерапія здатна поліпшити стан організму в цілому, активізувати обмін речовин та зміцнити імунітет. Ті, хто вже випробовував на собі чарівну дію цих істот, відмічають, що після сеансу відчувають значний прилив сил, покращення сну та апетиту, покращення настрою. Надзвичайно важливим у медичній практиці є те, що пиявки можуть стати ідеальним методом уникнення операції.
В наш непростий час, коли життя вимагає швидкого темпу, людина значну частину свого часу віддає роботі, не дозволяючи тілу як слід відпочити, хворобливий стан організму спостерігається у переважної більшості населення. Саме гірудотерапія може прийти на порятунок і ефективно та безболісно відновити функції організму. Перш за все лікування пиявками необхідно тим, в кого спостерігається схильність до розвитку застійних явищ, спровоковані стресами, низькою рухливістю, слабким черевним пресом, порушенням дієти, в якій переважають рафіновані та мучні вироби, барвники та ароматизатори.
Здається, що лікування пиявками може бути ефективним при будь-якому розладі здоров’я, крім того, надзвичайно простим, яке можна застосовувати самостійно у домашніх умовах. Насправді ж це тільки на перший погляд метод здається простим. Не дивлячись на безперечну користь такого методу, він має деякі протипоказання. Ми вже згадували про те, що при укусі п’явка виділяє таку речовину як гірудін, властивістю якого є уповільнення згортання крові. З цієї причини метод гірудотерапії заборонений хворим, які страждають на будь-які захворювання крові. Не призначають таке лікування і жінкам в період до або під час менструації, адже можливе посилення кровотечі. Також існує ряд абсолютних протипоказань, серед яких знижений тиск, залізодефіцитна анемія, геморрагічний діатез, онкозахворювання, вагітність на пізніх строках, період після кесарева розтину протягом 3-4 місяців.
Як і будь-яке лікування, гірудотерапія повинна проводитись під пильним наглядом спеціалістів. Незважаючи на уявну простоту, постановка п’явок вимагає певних знань та навичок. Лікувати п’явками може тільки висококваліфікований спеціаліст з вищою освітою, який пройшов спеціальне навчання. Лише лікар може встановити необхідну кількість п’явок та місце їх постановки. Самолікування не рекомендується в силу того, що неправильний вибір точок постановки п’явок може викликати серйозні ускладнення. Наприклад, дехто з хворих починає ставити п’явок на ноги, шию, живіт. У цьому випадку можуть виникнути сильні набряки та свербіж. Комусь може здатися, що корисніше поставити одразу багато п’явок, але такий помилковий підхід неодмінно приведе до небажаних наслідків. Тому всім, хто переконався в користі гірудотерапії, все ж таки бажано звернутися до спеціалізованого закладу, щоб уникнути розчарування та отримати професійну допомогу лікарів-гірудотерапевтів.
Кам’янець-Подільський «Центр сімейної медицини» пропонує комплексний підхід до лікування. Необхідно розуміти, що майже кожний пацієнт страждає комплексною патологією, що стосується декількох органів. Лікарі нашого Центру рекомендують перш за все зробити аналіз крові, пройти УЗД з метою визначення точного діагнозу, від чого буде залежати призначення ефективного лікування, до якого входить і фітотерапія. Консультація лікаря вважається вже першим етапом лікування, де кожний пацієнт розглядається в комплексному підході для складання індивідуальної схеми лікування.
Сеанс гірудотерапії призначається лікарем після ретельного обстеження. Під час процедури дуже важливо розслабитися, щоб не створювати перешкод вільному току крові, тому рекомендується знайти максимальну комфортне положення сидячи або лежачи. Кваліфіковані спеціалісти ставлять п’явок на точки акупунктури. В залежності від захворювання п’явок кладуть на зону серця, печінки, уражених судин та ін. Перед процедурою ділянка шкіри обов’язково змащується спиртовим розчином. Декого хвилює питання, чи відчувається біль в момент укусу пиявки. Відчуття можна зрівняти з укусом комара чи опіком кропивою, а вже через 15 секунд починає діяти природний анестетик, який міститься в слині п’явки. Сеанс триває від 20 до 40 секунд, цього часу вистачає, щоб п’явка насмокталася крові та сама відвалилася. Утворену ранку прикривають стерильною серветкою, а пацієнт ще з півгодини лежить, щоб уникнути головокружіння, яке виникає, як правило, на самому початку лікування. З метою забезпечення гарантії одноразового використання п’явок в нашому Центрі їх знищують у спеціальному розчині в присутності пацієнта.
На сьогоднішній день метод гірудотерапії став одним з ефективніших, якими користується народна медицина. Досліджувати лікувальний вплив секрету п’явок беруться найпрогресивніші медики світу, на базі багатьох медичних закладів організовується навчання, періодично відбуваються з’їзди лікарів-гірудотерапевтів, на яких діляться досвідом та новими можливостями найвідоміші спеціалісти у цій галузі. На базі Кам’янець-Подільського «Центру сімейної медицини» також проводиться навчання молодих та енергійних спеціалістів, які бажають на практиці познайомитися з безмежними можливостями гірудотерапії. А повчитися і справді є чому. Вже не одна сотня вдячних пацієнтів «Центру сімейної медицини» змогла на собі відчути успішний метод використання п’явок при лікуванні таких хворобливих проблем як камні у жовчному міхурі, такі поширені зараз гінекологічні захворювання як ерозія шийки матки, дисплазія, вдало виліковується за допомогою п’явок хламідіоз, токсоплазмоз, захворювання щитовидної залози, посттравматичні наслідки та ін.
Ретельні дослідження лікування людського тіла п’явками довели, що в наші дні гірудотерапія переживає переродження, завойовує знову довіру та переходить на якісно новий рівень, поєднуючи у собі багатовіковий досвід та міць сучасних біотехнологій. При правильному використанні методів гірудотерапії лікарі здатні допомогти мільйонам пацієнтам відшукати шляхи до здорового та довгого життя.
Здоров’я завжди на першому місці. Якщо ви потребуєте допомоги, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Ви отримаєте професійну допомогу та персоналізований підхід до вашого лікування, спрямований на досягнення оптимального стану здоров’я.