Намагаючись уникнути захворювань і підтримуючи здоров’я, ми випробовуємо методи, які пропонує нам медицина. Але, можливо, будь-яку недугу можна здолати, виявляючи більше любові і ласки один до одного? Міцні обійми, ніжний поцілунок або дружній потиск рук — все це прості, але дуже дієві методи тактильної терапії.
Звичайно, тактильну терапію не можна сприймати як класичний метод лікування. У звичайному розумінні — це самий старий спосіб спілкування людей. Чому люди завжди жаліли, гладили, обіймали хворого? Бо ласки викликають позитивні емоції, які допомагають знизити больові відчуття і навіть вилікувати хворобу. Американські лікарі успішно застосовують тактильну терапію у своїй практиці і навіть у списку призначених медикаментів роблять спеціальну відмітку: «сім обіймів щодня» плюс денна норма поцілунків.
Фахівці стверджують, що лікувальний ефект не змусить себе чекати, якщо обійматися не рідше восьми разів на добу. Виявляється добрі і ніжні дотики здатні зміцнити імунну систему, стимулювати діяльність центральної нервової системи і підвищити рівень оксітоксина – гормону радості, який пригнічує депресію і знижує кров’яний тиск. Поспостерігайте за собою: коли ви з кимось обнімаєтеся або обмінюєтеся рукостисканнями, це завжди приємно, тому що ви обмінюєтеся душевним теплом, проявляєте довіру і стаєте ближчими.
Для новонародженої дитини найбільша необхідність в перші тижні і місяці життя — тактильний контакт з матір’ю. Це головна умова адаптації нового чоловічка до життя і, крім того, гарантія повноцінного розвитку. У цей період життя важливо все — ласка, дотики, мамине тепло, запах і голос. Малюки весь час повинні відчувати любов з боку матері, а кращий прояв її — це поцілунки і обійми. Вже доведено психологами, якщо малюк росте в ласці і любові, у нього формуються хороші риси характеру і правильне ставлення до життя.
Але коли дитина підростає, ніжність їй необхідна не менше. Дотики життєво необхідні і літнім людям. Кілька років тому канадські вчені провели дослідження, анкетуючи літніх людей в різних провінціях країни. Результатом дослідження став висновок, що тактильний контакт діє як еліксир молодості, а подружні пари, які не забувають про поцілунки і обійми, мають більш міцний імунітет і виглядають молодше.
Особливою формою тактильного контакту є поцілунок. Ставлення до нього в різних куточках Землі різне. У папуасів, наприклад, поцілунок замінює вишукування один у одного вошей, ескімоси просто труться щоками або торкаються один одного язиками, а у деяких народностей Африки поцілунки взагалі заборонені з релігійних міркувань. Але якби вони знали, як поцілунок діє на організм людини, то неодмінно забули б про свої забобони і скористалися цими чудовими ліками. Адже саме цілий ряд цілющих властивостей знайшли медики в поцілунках.
Найголовнішою властивістю поцілунку, звичайно ж, є задоволення. У момент поцілунку організм виробляє цілу порцію гормонів, які в десятки разів перевищують дію морфію, наповнюють людину щастям, відчуттям радості і гармонії. Пристрасний поцілунок можна порівняти по своїй реакції з стрибком з парашутом, він дозволяє спалити близько 12 кілокалорій.
Під час поцілунку стимулюється утворення слини, яка, як відомо, захищає наші зуби від карієсу, а також містить ендорфін, гормон щастя, що допомагає зняти головний біль.
Коли ми цілуємося, працюють від 30 до 45 лицьових м’язів. Це говорить про те, що часті поцілунки перешкоджають появі зморшок, шкіра стає більш пружною і краще забезпечується кров’ю. Чи не явна альтернатива сумнівним кремам і дорогим салонам краси?
Любителі цілуватися найчастіше є оптимістами, і не дивно, тому що поцілунок запобігає появі антистресових гормонів глюкокортикоїдів. Помічено, що при поцілунках виробляється адреналін, який руйнує гормон стресу кортизол і забезпечує нам підйом настрою і бурю позитивних емоцій.
Деякі можуть помітити, що поцілунки — це не гігієнічно, адже ми контактуємо з безліччю чужих бактерій. Дійсно, слина містить величезну кількість мікроорганізмів, з яких 80% абсолютно однакові у всіх людей і лише 20% строго індивідуальні. Коли «чужі» бактерії потрапляють в наш організм, починається бурхливе пожвавлення серед «рідних», що стимулює імунну систему для вироблення антитіл.
Ще один важливий момент — поцілунок є своєрідним експрес-аналізом на генетичну сумісність. Це може викликати усмішку у скептиків, але дослідження показали, що під час поцілунку мозок миттєво проводить хімічний аналіз слини і робить висновки про генетичну сумісність. Дане твердження закликає не надто зволікати з першим поцілунком, щоб відразу зрозуміти, підходите ви один одному чи ні.
З усього вищесказаного можна зробити простий висновок — нам всім потрібно більше любові і ніжності, і, можливо, ми станемо не тільки здоровішими, але добрішими і терпимішими один до одного. Адже не дарма ж в казках за допомогою поцілунку пробуджували Сплячих красунь, а Чудовиськ перетворювали на прекрасних принців.