Пригнічений — не означає переможений

Кожна п’ята людина страждає депресією — одним із найважчих психічних захворювань. На конгресі Всесвітньої психіатричної асоціації в Санкт-Петербурзі медики зробили висновок, що депресія — це наше майбутнє. Вже до 2030 року ця недуга вийде на перше місце серед усіх захворювань, випередивши онкологічні та серцево-судинні.

Біч сучасного суспільства

Цей термін (від латинського «depressio» — пригнічений) вже міцно ввійшов у наше життя. Раніше її називали меланхолією (з грецької «melainachole» — чорна жовч). Депресія — одна з найбільш поширених причин неявки на роботу і втрати працездатності. Крім того, під час депресії відбувається найсильніший удар по імунній системі. Як наслідок, починають розвиватися небезпечні хвороби, до цього ніяк себе не проявивші. Хворобливий стан туги, безвихідного розпачу аж до думок про самогубство, пригніченості властиве ряду психічних захворювань —так у медицині характеризується депресія. Причини її виникнення можуть бути самими різними: психічні та фізичні захворювання, неврози, тривалий прийом деяких ліків, реакція на важку життєву ситуацію та інші. Думки про швидкоплинність часу — одна з найпоширеніших причин. Причиною появи депресивних станів можуть бути також гени. У 2006 році був відкритий ген, що викликає зміни в головному мозку. Він є джерелом підвищеної схильності до депресії та інших психічних захворювань. Соціальна незахищеність, безвихідь, бідність, безробіття в країні лише посилюють ситуацію. Хоча і в економічно розвинених країнах депресія прогресує.

Результати досліджень

Останні дослідження показали, що у людей в стані депресії знижується здатність сприймати контрастність чорно-білих зображень. Вони сприймають світ у бляклих тонах. Зміни відбуваються на психічному рівні: неможливість, небажання що небудь зробити, відчуття безглуздя відбувається. Відбувається зниження життєвих показників: пульсу, відсутність апетиту, слабкість в м’язах, остигання кінцівок. І все ж депресію треба відрізняти від фізіологічної реакції людини при психічних травмах, життєвих невдачах і неприємних переживаннях. У більшості людей депресивний стан залежить від зовнішніх обставин. У чоловіків воно проявляється удвічі рідше, ніж у жінок. Сильна стать воліє самостійно справлятися, часто вдаючись до спиртного, антидепресантів і рідше звертається до фахівців.

Найбільш важко переноситься осінь з її в’яненням природи, зменшенням світлового дня, переходом на зимовий час, похмурою погодою за вікном. Поганий настрій — це ще не депресія. У восьми випадках з десяти «осіння депресія» — реакція організму на зменшення світлового дня, зміна погодних умов, нездатність швидко переключитися на новий режим. Вчені Університету Единбургу спробували створити модель внутрішнього, біологічного годинника людини. При цьому використовувалися комп’ютерні системи. Виявилося, що на внутрішній годинник людини впливають зміна сезонних змін у природі, а також погода. Цей механізм настільки складний, що організм людини реагує і на зміну сезонів, і на різну кількість світла. Його показники непостійні і змінюються з кожною годиною. Постійне внутрішнє освітлення, незалежно від яскравості, навряд чи допоможе. Хоча деякі лікарі радять боротися з браком сонячного світла, використовуючи штучні лампи.

Антидепресанти. За і проти

Багато хто шукає в порятунок у антидепресантах. Ці психотропні лікарські препарати в основному застосовують для лікування депресії. Найчастіше вони покращують настрій, знімають чи зменшують тугу, тривогу, апатію, емоційне напруження, млявість. У той же час підвищують психічну активність, нормалізують апетит, атакож фазову структуру і тривалість сну. Хоча необхідність прийому антидепресантів — вельми спорне питання. Американські вчені з Медичного Колумбійського університету після проведених досліджень прийшли до висновку, що виписані антидепресанти малоефективні для половини пацієнтів. У 70% випадків вони лише полегшують загальний стан, а виліковують — в 35-40%. При їх прийомі в організмі підвищується рівень серотоніну, який регулює настрій людини і робить вплив на різні фізіологічні функції (серцебиття, дихання).

Вчені стверджують, що антидепресанти негативно впливають на мозок людини. Шкода антидепресантів полягає у пошкодженні комунікації між нервовими клітинами мозку, а це загрожує порушенням моторної та пізнавальної функцій. Можуть виявлятися такі побічні ефекти, як зниження успішності, утруднення виконання повсякденної роботи і здатності пересування. Дослідження показали, що люди, які приймають подібні препарати, частіше потрапляють в автомобільні аварії, вони більш неуважні водії. Чим довше людина вживає ці ліки, тим ширше стає діапазон наслідків для його здоров’я. Люди, безконтрольно приймають антидепресанти, найчастіше потрапляють до психіатрів вже в запущеному стані.

Менше сумних думок, більше овацій

Існує чимало методів, що дозволяють вийти з депресії або, принаймні, поліпшити настрій. А це в свою чергу — запорука здоров’я, успішної кар’єри, щасливого сімейного життя і процвітання.

Від 15 до 30 хвилин щодня слід робити фізичні вправи або кататися на велосипеді, бігати, займатися танцями. Хоча б знайдіть час прогулятися пішки. Заняття йогою — також непоганий вихід з депресії. Результат боротьби в чому залежить від правильного режиму харчування. Навіть якщо відсутнє почуття голоду, харчуватися треба регулярно. Особливо варто налягати на фрукти і овочі. Фахівці рекомендують Середземноморську дієту.

Важливо чітко розібратися в причинах початку депресії. Не варто замикатися в собі, краще поділитися інформацією з близькими людьми, психологом, зателефонувати на телефон довіри. Визначивши причину, постарайтеся переключити увагу на щось позитивне. Крім того слід пам’ятати, що в більшості випадків проблема сама не вирішиться. Можливо, краще знайти нову роботу, друзів і т.д. Будь-якими способами покращуйте свою уяву, розвивайте себе. Малюйте, пишіть, танцюйте. І завжди дивіться на світлу сторону життя, думайте тільки про хороше, помічайте його в повсякденності. Допомагають медитація і ароматерапія.

Також варто прочитати чудову книжку Михайла Краснощекова «1001 оригінальний спосіб підняти настрій». Вона навчить вас мистецтву позитивного самонастроювання, поверне здатність дивуватися і радіти життю, вселить надію на майбутнє, порадить як вирішити застарілі проблеми. Нудьга не для вас.

Здоров’я завжди на першому місці. Якщо ви потребуєте допомоги, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Ви отримаєте професійну допомогу та персоналізований підхід до вашого лікування, спрямований на досягнення оптимального стану здоров’я.