Пролежні

Пролежні, або декубіт, виникають внаслідок загибелі м’яких тканин, таких як слизова оболонка, шкіра з підшкірною клітковиною, кровоносні судини, стінки порожніх органів тощо, яка виникає через порушення кровообігу. Це явище часто спостерігається на виступаючих ділянках кісток, таких як хребет, крижі, щиколотки, п’яти, сідниці та лікті.

Існує кілька причин, що сприяють виникненню пролежнів:

  1. Потовиділення та вологість: Нетримання сечі може збільшити тертя між поверхнями.
  2. Тиск: Тиск на місцях найбільшої локалізації пролежнів.
  3. Сили тертя: Пересування пацієнта по простирадлі може призвести до сил тертя.

Умови, за яких виникають пролежні, можуть включати набряки, суху шкіру, мозкові судинні захворювання, злоякісні пухлини, цукровий діабет, захворювання судин, анемію, інфекційні захворювання, зміни шкіри пов’язані з віком, низький артеріальний тиск, дефіцит вітаміну С, переломи кісток, нетримання сечі та калу, низька маса тіла та недоїдання, нерухомість.

Симптоми пролежнів поділяються на чотири стадії:

  1. I стадія: Хвороблива ділянка є теплою на дотик, існує почервоніння шкіри без збліднення.
  2. II стадія: Температура ураженої ділянки зростає, порушується цілісність шкіри, почервоніння стає більш яскравим, можливість утворення бульбашок з виділенням, набряк.
  3. III стадія: Утворюється виразка з виділенням, під кіркою відбувається загоєння.
  4. IV стадія: Виразка може поширитися на кістку або м’яз, загибель прилеглих тканин.

Лікування пролежнів включає місцевий догляд, висококалорійну дієту, фізичну активність, підтримуючу терапію, антибактеріальні та протигрибкові препарати. У складних випадках може знадобитися хірургічне втручання.

Відвідайте Центр Сімейної Медицини в м. Кам’янці-Подільському для отримання якісних медичних послуг від спеціалізованих лікарів.