Якщо задатися питанням, чи траплялося нам перед початком важливої справи, наприклад, підготовкою до іспиту або серйозною розмовою, знаходити масу інших справ, які абсолютно не стосуються цієї основної, то можна з упевненістю сказати, що це відбувається досить часто. Так, дорогі читачі, всі ми час від часу прокрастинуємо, гальмуючи просування по кар’єрі, особистісний ріст, на шкоду своєму заробітку.
«Прокрастинація» — це поняття психології, що позначає відкладання на потім важливих, але неприємних думок або справ. Деякі вважають, що цей бич з’явився тільки в останні роки. Як же тоді з’явилася старовинна приказка: «Не відкладай на завтра те, що можна зробити сьогодні»?
Тобто поняття це має на увазі схильність людини відкладати справи “на потім”, прагнення якомога на довше затягнути можливість не приступати до неприємних дій, навіть якщо це стосується прийняття потрібних рішень.
Особливість прокрастинації, чим власне вона і відрізняється від звичайної ліні, полягає в тому, що людина намагається чимось заповнити вільний час, який утворився. Як правило, ми придумуємо собі якісь незначні заняття, які не потребують особливих зусиль і зосередженості. Головна небезпека в тому, що люди, які страждають від прокрастинації, а їх більшість, не вміють правильно розпоряджатися дорогоцінним часом.
Згадайте, що ви робите в першу чергу, коли приходите на роботу? Ось вони, постійні відвідувачі соціальних мереж, блогів, розважальних сайтів — безцінні для даних ресурсів.
Але чому нам так важко сконцентруватися на важливих справах і хоча б почати їх робити? Психологи бачать причину в почутті тривоги, що зароджується, яке ми відчуваємо, починаючи або закінчуючи будь-які значущі справи. Тут вступає в силу боязнь відповідальності за прийняті рішення — головна риса прокрастинаторів.
Дискомфорт і побоювання цілком обгрунтовані: багато людей бояться, що не зможуть впоратися із завданням, не встигнуть вчасно виконати поставлені цілі, когось лякає новизна. Часто буває й так, що тривогу викликають і неясні перспективи або відсутність уявлення, яким чином або в якій послідовності виконувати дії. Тут знову можна згадати про відсутність впевненості в своїх силах в більшості людей.
Але в той же час в нас живе виховане або вироблена суспільством, роками почуття обов’язку, воно-то і тривожить нас і викликає побоювання, що справи не будуть закінчені належним чином. Ось і виходить, що ми штучно відсуваємо те важливе, що нам неприємно.
Але скільки б ми не відкладали «на потім», час невблаганно рухається вперед і справи все одно повинні бути виконані. Тому не треба себе обманювати уявною зайнятістю дрібної роботою. Краще взяти себе в руки і почати виповзати з густих заростей прокрастинації.
1. Виконуйте одну з неприємних справ зранку, тобто вона повинна бути першою у вашому списку, коли ви починаєте робочий день. Це схоже на стрибок з вишки: підходиш раз, дивишся – високо, відходиш, знову збираєшся з духом і знову підходиш, але знову зупиняєшся перед стрибком. І так кілька разів, поки вас не штовхне той, кому набридло чекати в черзі на стрибок. Подумайте — одна хоча б маленька неприємна справа, і ваш список вже коротший на цілий пункт!
2. Робіть щодня ту неприємну роботу, яку доводиться виконувати кілька разів на тиждень. Якщо ви заведете собі таке правило, то поступово втягнетеся і це стане звичкою.
3. По можливості виконуйте неприємну роботу в компанії, це полегшить вашу долю одинака.
4. Підготуйте всі необхідні інструменти або матеріали до роботи. Сама підготовка до роботи вже налаштує вас на потрібний лад, і почати вже буде набагато легше.
5. Складайте список справ на день. Це може здатися занадто примітивним, але це працює.
6. Перевірте себе – спочатку найнеприємніша справа. Переконайтеся в тому, що ви почали день з самої складної справи, а не відволіклися на виконання дрібниць, щоб відтягнути дійсно важливу справу.
7. Отримайте задоволення від завершення цієї ненависної для вас справи. Погодьтеся, це справжня перемога над собою, якщо ви нарешті завершили те, що відкладали цілий місяць. І навіть якщо під час виконання справи вам було нудно, все ж ви зробили це!
Отже, якщо ви знайшли в собі ознаки прокрастинатора, беріть на озброєння дані поради і дійте. Життя не таке вже довге, щоб витрачати його на непотрібні нікому справи.
Поширеною помилкою багатьох є позбавлення від зобов’язань шляхом завалювання себе дрібними справами з розрахунком, що коли залишиться мало справ, то можна буде взятися і за основну і виконати її в строк. Але подібна тактика суперечить усякій логіці і знищує головну мотивацію — ті кілька справ, що залишилися у списку пріоритетів, рано чи пізно стануть архіважливими, а єдиним способом відкласти їх стане бездіяльність. Так можна не тільки ледарем стати, а й позбутися багато чого того, що було досягнуто раніше і надзвичайно важливо для вашого успіху.