«Більшість причин захворювань
серця нам відомі. Ключова
проблема теперішнього часу
– Застосування того, що ми
знаємо, для попередження
передчасних хвороб серця»
S. Ysuf.
Серцево-судинні захворювання (ССЗ) є однією з найбільш серйозних загроз здоров’ю та життю в Європейському регіоні. Це становить практично половину загальної летальності серед жінок і чоловіків у багатьох європейських країнах. Україна також не залишається осторонь цієї проблеми, де близько 24,5 мільйонів людей страждають від різних ССЗ (зокрема ішемічна хвороба серця, артеріальна гіпертензія, інсульт, гострий інфаркт міокарда та інші). На щастя, близько 80% таких кардіоваскулярних подій можна уникнути, якщо усунути основні фактори ризику.
Сфера профілактики ССЗ вивчається та вдосконалюється лікарями та вченими протягом багатьох століть. Результатом різних наукових досліджень профілактики розвитку та поширення ССЗ є велика кількість програм і рекомендацій, які розроблені Європейським товариством кардіологів та іншими медичними організаціями.
Профілактика ССЗ – це система заходів на рівні суспільства та на індивідуальному рівні, спрямованих на зменшення чи ліквідацію впливу ССЗ та зменшення ризику інвалідності, що пов’язаної із ними.
В ідеалі, профілактика ССЗ повинна розпочинатися під час вагітності та тривати протягом усього життя. У повсякденній практиці, профілактичні заходи зазвичай спрямовані на середній та старший вік пацієнтів з вже встановленим діагнозом ССЗ (це відомо як вторинна профілактика), або на осіб з високим ризиком для першого виникнення кардіоваскулярних подій (це відомо як первинна профілактика). Важливо розділяти профілактику на первинну та вторинну.
Оцінка ризику є ключовим етапом в профілактиці. Особи з вже встановленими серцево-судинними захворюваннями вважаються дуже високим ризиком для подальших подій і вимагають комплексного підходу до лікування та профілактики. В той час як загальний ризик оцінюється за допомогою системи SCORE, яка оцінює 10-річний ризик першого фатального атеросклеротичного події.
Після оцінки ризику, лікар кардіолог визначає найкращу стратегію для подальшого лікування та профілактики. Пам’ятайте, що чим нижче ризик, тим більше можливостей для успішної профілактики та підтримання здоров’я.
Зробивши всі необхідні аналізи та взнавши ризики, ми маємо можливість покращити стан здоров’я та зменшити вплив серцево-судинних захворювань на наше суспільство.
Успішна реалізація поставлених завдань матиме величезний позитивний вплив на здоров’я людини.