Мозок є унікальним органом, створеним природою. У його обов’язки входять найскладніші функції – мислення, пам’ять, мова, що власне і робить людину людиною. Зберігається цей важливий орган за черепної кісткою. Тим не менш, мозок залишається одним з найбільш вразливих органів людини.
Вся складність в тому, що для нормальної роботи йому необхідно безперебійне надходження кисню. Відомо, що при зупинці дихання мозок помирає першим — вже через 5–6 хвилин клінічної смерті в ньому відбуваються незворотні процеси, людина перестає існувати як особистість.
Для багатьох може стати відкриттям і те, що мозок і старіє першим. Вікові зміни обмінних процесів в його тканинах починаються приблизно в 25–30 років.
Також практично кожен стикається і з іншими симптомами старіння мозку, серед яких тимчасове ослаблення пам’яті, уваги, зосередженості. А сонливість і дратівливість, викликані, наприклад, стресом в сім’ї, неминуче ведуть до більш швидкого старіння клітин мозку.
З часом функціонування мозку поступово сповільнюється, що проявляється в більш сповільненій реакції, погіршенні координації рухів, втраті ясності думки. При самій запущеній стадії процесу ми вже говоримо про старечий маразм. Більшість людей сподіваються уникнути цього явища, деякі — не дожити. Проте буває й так, що робота мозку порушується самим несподіваним і драматичним чином.
Самим грізним ворогом діяльності мозку є інсульт — гостре порушення мозкового кровообігу. Для людського організму це справжня катастрофа. Приблизно для половини людей, яких розбив інсульт, він стає останньою подією в житті. 60–80% вцілілих до кінця своїх днів залишаються інвалідами, що потребують сторонньої допомоги. А ті, хто відновлюється повністю після пережитого, живуть під постійною загрозою повторення трагедії.
Хоча з першого погляду інсульт здається одноразовою подією, насправді, це тривалий процес, що розвивається в часі і просторі. Підступність хвороби у тому, що в перші години її розвитку і аж до настання втрати мови, паралічу або коми, людина може не відчувати жодних больових відчуттів. Тобто ні сам хворий, ні його рідні не підозрюють, що в цей момент відбувається мозкова катастрофа. Упускається дорогоцінний час. А терапевтичне вікно, час, коли хворому можна надати реальну допомогу, складає всього шість годин.
Вогнищеві — короткочасне порушення мови, раптова слабкість в одній руці або нозі, оніміння однієї половини губи, язика, однієї руки. Можлива тимчасова втрата зору на одне око, запаморочення, похитування при ходьбі і навіть тимчасова амнезія.
Загальмозкові — різкий головний біль, запаморочення, нудота і блювота на тлі підвищеного артеріального тиску, можливі судоми, зміни свідомості.
Лікування інсульту — справа рук лікарів. Якщо трапилася біда, відразу викликайте швидку допомогу!
Але попередження інсульту — справа рук кожного. У першу чергу воно полягає в організації правильного режиму праці і відпочинку, раціональному харчуванні та врегулюванні сну, здоровому психологічному кліматі в сім’ї і на роботі, своєчасному лікуванні серцево-судинних захворювань.