Про що розкажуть лімфатичні вузли?

Ще давньогрецькі лікарі виявили, що в тілі людини окрім червоної рідини (крові), циркулює ще й прозора — лімфа (грец. — «чиста вода, волога»). Все наше тіло пронизують лімфатичні судини, на шляху яких зустрічаються лімфатичні вузли. Навіщо вони потрібні і чому збільшуються?

В організмі кожної людини від 400 до 1000 лімфатичних вузлів. Вони розташовуються в ямках на згинах кінцівок, на шиї, під щелепою, в грудній і черевній порожнинах, в паху і під пахвами. Кожен вузлик невпинно фільтрує лімфу, що проходить через нього, щоб дати відсіч вірусам і мікробам, чужорідним білкам, «поламаним» клітинам. Частинки макрофаги, що містяться в лімфовузлах, буквально атакують хвороботворні шкідливі домішки, які тут осідають.

Під час запальних процесів навантаження на лімофузли зростає, так як до них притікає більше лімфи від запалених тканин. Природно, це позначається збільшенням вузла в розмірах або навіть запаленням. Коли захворювання пройде, він знову зменшиться, при цьому залишиться більш щільним.

При промацуванні лімфовузлів лікар звертає увагу на всі їхні якості: хворобливість, розмір, спаяність між собою і з навколишніми тканинами. Всі ці характеристики допоможуть поставити точний діагноз.

Отже, лімфатичні вузли можуть підказати наступні моменти:

  • болючість при збільшенні (лімфаденопатія) говорить про те, що в найближчих тканинах розвивається хвороба
  • при лімфаденопатії в лімфатичному вузлі відбувається запалення, при цьому він не справляється зі своєю біологічною функцією фільтра, а значить організм піддається атакам всіляких вірусів і мікробів
  • злиття лімфатичних вузлів, їх щільна структура дає підставу лікарю запідозрити у хворого злоякісну пухлину. У цьому випадку обов’язкова консультація лікаря-онколога.

Здорові люди в своїй більшості впевнені, що ракові клітини не мають до них ніякого відношення. Але вони помиляються. Щодня в нашому організмі утворюється близько сотні тисяч ракових клітин. Це відбувається через генетичні порушення, які призводять до зміни властивостей клітини: від порушення структури білків до здатності безконтрольно розмножуватися.

Ці клітини без проблем відділяються від місця, в якому утворилися, потім потрапляють в систему лімфатичних судин і вільно подорожують по всьому організму. У здорової людини їх шлях переривається на рівні перших лімфовузлів, які знешкоджують їх. Це відбувається, якщо імунні клітини відмінно справляються зі своєю функцією.

Якщо ви помітили у себе збільшені лімфатичні вузли, головне — не впадати в паніку. Насправді, це нормальна реакція імунітету на хвороботворні віруси або процеси. Однак для заспокоєння себе і з’ясування причини, через яку лімфовузли збільшилися, краще звернутися до лікаря.

У кожної людини за все її життя збільшення лімфатичних вузлів відбувається стільки разів, що й підрахувати неможливо. Саме для того, щоб не пропустити серйозного захворювання, треба періодично навідуватися до лікаря, який проведе ретельний огляд і при необхідності призначить лікування.