Така вже людська природа, що про здоров’я ми починаємо думати в більшості випадків лише тоді, коли починаємо хворіти. Адже в сучасних умовах несприятливої екології, частих стресів здоров’я витрачається значно раніше. Та й їмо часто все без розбору. Іноді згадуємо про різні системи очищення організму, але не кожну можемо застосувати. А як себе почувають люди, що дотримуються посту?
Людська природа така, що про здоров’я ми починаємо думати в більшості випадків лише тоді, коли починаємо хворіти. Адже в сучасних умовах несприятливої екології, частих стресів здоров’я витрачається значно раніше. Та й їмо часто все без розбору. Іноді згадуємо про різні системи очищення організму, але не кожну можемо застосувати. А як себе почувають люди, що дотримуються посту?
Піст — це часткове або повне утримання від виборчих продуктів харчування з метою духовного очищення. Цього року піст розпочався ще наприкінці зими, в перехідний період, коли підвищена метеочутливість, метеозалежність і висока ймовірність загострення будь-яких хронічних захворювань. А саме такий період вегетаріанства — кращий метод профілактики.
У християнському календарі 200 днів відведено постам як багатоденним, так і одноденним. Дотримання посту припускає як би перехід в інший душевний стан. Пост являє собою строгий ритуал харчування і по суті є тією ж психотерапією, але з певним ритмом і набором продуктів харчування. В строгий пост дозволені наступні продукти харчування:
Організм людини забруднений шкідливими речовинами, що потрапляють в кров з повітрям: свинець, токсичні гази, радіоактивні речовини, нітрати, солі важких металів, пестициди, лікарські засоби. Овочі та фрукти, що містять пектини і клітковину, сприяють зв’язуванню і виведенню з організму токсичних речовин, які накопичуються монотонним стабільним складом продуктів, що вживаються нами. Та й надмірна кількість їжі в звичайні дні призводить до перевантаження шлунково-кишкового тракту, серця, складові частини зайвої їжі надходять в кров, закупорюючи клітини і тканини. Все це провокує розвиток серйозних захворювань, порушення обміну речовин.
За рахунок незасвоєних продуктів харчування збільшується робота серця, печінки, внутрішніх залоз, які не встигають переробляти весь комплекс продуктів, якій ми надаємо. В результаті відбувається отруєння організму не переробленою їжею. Показником такого отруєння може бути млявість і втома вранці, незважаючи на нічний відпочинок.
Люди, які дотримуються посту, влаштовують для свого організму розвантаження. Пісна їжа виробляє щадний вплив на роботу ендокринної, нервової, серцево-судинної та інших систем. При цьому їжа повинна бути злегка недосоленою. А овочі краще вживати в сирому, напівсирому або вареному вигляді. Тваринні жири замінюються рослинними. Під час посту передбачена абсолютна відмова від алкоголю, а також приправ та продуктів, що викликають апетит.
Харчування в такому режимі сприяє виведенню холестерину і речовин, що викликають атеросклероз, краще починають працювати нирки і сечовидільна система.
Для тих, хто звик собі ні в чому не відмовляти, пост здається дуже важким. Але не треба відразу відмовлятися від усього, що вже звично для організму, починати треба поступово. Перший крок – це утримання від тваринної їжі, але не виключати її повністю з раціону. Це називається звичайний пост — їмо все, крім м’яса. На перших порах вживайте м’ясо один раз в день, а потім пробуйте замінити його рибою, яйцями, сиром.
Після того, як такий режим вже буде терпимим, можна переходити до суворого посту. В цей період джерелами білка стають соя, боби, горох. Для поповнення організму вуглеводами вживайте житній хліб, картоплю, рис і буряк. А запас вітамінів ви знайдете в капусті, редисці, цибулі, салаті, цитрусових, бананах.
Так як ви поступово починали пост, так само поступово треба виходити з нього. Величезної шкоди своєму шлунку і кишечнику можна нанести нестримною обжерливістю після закінчення посту. Така необдумана поведінка позначиться на функції підшлункової залози та печінки, яка не зможе справлятися з навантаженнями. Це стане сприятливою умовою для розвитку гастритів, колітів, порушення стулу, панкреатиту. Щоб уникнути всіх цих неприємностей, починайте їсти часто, але невеликими порціями.
Є люди, яким пост протипоказаний в силу наявних хвороб. Це відноситься до людей, що страждають захворюваннями органів шлунково-кишкового тракту, цукровим діабетом. Цим хворим пост може лише нашкодити, тому що рослинні білки засвоюються складніше, ніж тваринні. Так само відмовитися від поста слід вагітним жінкам і дітям до 7 років.
Людина, яка не звикла обмежувати себе, може порахувати всі юшки, заготовлені з осені соління, вівсяні киселі, каші їжею, непридатною для харчування. Але, можливо, вся справа в тому, як ми до неї поставимося? У людини, яка поститься, виробляється певний психологічний настрій, і прийняття будь-якої їжі відбувається з вдячністю. Коли людина голодна, то навіть сама пісна каша, приправлена сіллю і цибулею, здасться їй царської трапезою.