Напевно, кожному знайомі симптоми високої температури і сильного болю, які викликає запалення будь-яких органів. Запальні захворювання є одними з найбільш частих і небезпечних в плані ускладнень. Що є причиною виникнення запальних процесів в організмі і чи може сучасна медицина вирішити цю проблему?
Запалення — це реакція організму на хвороботворні впливи, які проявляються в розвитку порушень кровообігу на ділянці, яка піддалася подразненню. В цілому запалення з’являється як захисна реакція організму на патогенний подразник, яка проявляється пошкодженням тканини і підвищенням судинної проникності в поєднанні з дистрофією тканини.
Ще стародавні лікарі мали уявлення про запалення. Римський вчений Цельс перший описав зовнішні прояви запальної реакції, виділивши 4 основні ознаки: почервоніння, припухлість, місцевий жар і біль. Порушення функції — п’ята ознака, яку назвав Гален.
З тих пір як було зроблено опис запалення, минуло чимало століть, але до цих пір медицина не змогла до кінця розкрити його суть і швидко і безболісно допомогти людині впоратися з недугою. На сьогоднішній день існує чимало теорій і концепцій, що пояснює цей найскладніших процес. Ще Гіппократ зрозумів запалення як захисну реакцію, покликану захистити весь організм від шкідливого розповсюдження. Величезна заслуга у вивченні питання запалення належить І.І. Мечникову, який створив біологічну теорію. На його думку, головним у запаленні є фагоцитоз — клітинна реакція, спрямована на знищення пошкоджуючого агента.
Існує багато запальних захворювань, всі вони різні по тяжкості і клінічним проявам. Серед причин запалень можуть бути фізичні і механічні пошкодження, хімічні або біологічні впливи на організм або його тканини. Саме тому захворювання, що викликаються зовнішніми факторами, часто супроводжуються запаленнями. Також причиною запального процесу можуть бути ендрогенні роздратування – шкідливі речовини, які утворюються в самому організмі.
Для зниження проявів запальних реакцій медициною створено чимало препаратів, але жоден з них не може вважатися досконалим. Нещодавно американські вчені з Медичного центру Седарс-Синай підійшли до вирішення загадки про те, як молекули, які викликають запалення і деякі види алергічних реакцій, продукуються в організмі. На основі цих відкриттів можливе створення ефективних терапевтичних засобів при лікуванні ревматоїдних артритів, діабету, а також багатьох хронічних запалень, від яких страждають мільйони людей.
Результати дослідження опублікувало видання Immunity. У публікації повідомлялося, що за фінансової підтримки Національного інституту здоров’я провели дослідження, в ході якого вченим вдалося ідентифікувати механізм, що приводить до утворення молекули інтерлейкіну 1-бета. Вчені встановили, що саме це з’єднання є основним фактором виникнення запалень, які лежать в основі багатьох серйозних захворювань, починаючи від атеросклерозу і деяких видів інсульту.
Тепер, «знаючи ворога в обличчя», лікарі можуть розробити терапію, метою якої є блокування інтерлейкіну 1-бета після його продукування з клітинами. Крім того, вчені сподіваються створити медикаментозний препарат, який дозволить не продукувати інтерлейкін 1-бета взагалі. Такі ліки стануть найефективнішим з існуючих на сьогодні для усунення запальних процесів.
В ході досліджень, що проводилися під керівництвом доктора Моше Ардіті, який очолює НІІ інфекційних і імунологічних захворювань при центрі Седарс-Синай, був встановлений досить простий, але разом з тим важливий механізм виникнення запального процесу. Як з’ясувалося, пошкоджені окисленням мітохондріальні ДНК, що з’являються при апоптозі клітини, активують специфічні протеїни увідмираючих клітинах, тим самим запускаючи синтез інтерлейкіну 1-бета.
Тепер мільйони людей, які страждають хронічними запаленнями, можуть мати надію, що вчені на чолі з доктором Ардіті зуміють зібрати достатню кількість даних про механізм запуску специфічних протеїнів мітохондріальними ДНК і вирішать, яким чином краще зруйнувати його.